Dwa miesiące temu Phil Schiller, były wiceprezes Apple do spraw globalnego marketingu, usunął swoje konto na Twitterze, co było dość sporym wydarzeniem wskazującym na brak akceptacji prominentnych osób w Apple dla polityki tego serwisu pod rządami Elona Muska.

Phil Schiller, który choć nie piastuje już kierowniczych funkcji w Apple, wciąż jest silnie związany z firmą i jako druga osoba po Stevie Wozniaku, uhonorowany został tytułem Apple Fellow. Pozostaje też jedną z bardziej rozpoznawalnych w świecie technologicznym postaci wiązanych z tą firmą. To dlatego jego decyzja o usunięciu konta na Twitterze odbiła się szerokim echem. Teraz podobnym echem odbija się w sieci założenie przez niego konta i aktywność w serwisie Mastodon.

Schiller podbił m.in. wpis o premierze nowego klienta Mastodona - Ivory – bazującego na zablokowanym ostatnio przez Twittera Tweetbocie, dziele studia Tapbots. Pierwsza wiadomość (toot, czyli trąbienie) dotyczyła strzelaniny w miasteczku Half Moon Bay, w którym mieszka, a znajdującym się na wybrzeżu Pacyfiku niedaleko Cupertino.

Mastodon nie oferuje prostej weryfikacji kont – jest to bowiem zdecentralizowana federacja sieci serwisów społecznościowych – jednak autentyczność konta Phila Schillera została już potwierdzona przez amerykańskich dziennikarzy i blogerów z branży technologicznej, m.in. przez Johna Grubera z Daring Fireball. Jego konto znajduje się pod adresem mstdn.social/@pschiller.