Popularny serwis społecznościowy Twitter wprowadził zmiany w regulaminie dotyczące wykorzystania API przez zewnętrznych deweloperów. Zgodnie z nowymi przepisami nie będą oni mogli już tworzyć nieoficjalnych aplikacji klienckich.

W ubiegłym tygodniu popularne nieoficjalne aplikacje klienckie serwisu Twitter, takie jak Tweetbot, Twitterrific czy Aviary, niespodziewanie przestały działać. Początkowo nie było wiadomo, czy jest to efekt jakiegoś problemu technicznego, czy też celowe działanie ze strony Twittera. Kilka dni później przedstawiciele serwisu opublikowali jednak krótki, lakoniczny wpis potwierdzający, iż problemy z działaniem nieoficjalnych aplikacji to zamierzony efekt. Najnowsze zmiany w regulaminie ostatecznie potwierdzają zaś, iż Twitter zdecydował się kategorycznie zablokować wszystkie nieoficjalne aplikacje, nie dając ich twórcom żadnych wcześniejszych ostrzeżeń.

Całkowite zablokowanie nieoficjalnych aplikacji klienckich to kolejna kontrowersyjna zmiana wprowadzona po tym, jak kontrolę nad serwisem Twitter oficjalnie przejął Elon Musk. Wiele wskazuje na to, iż główną przyczyną tej konkretnej decyzji był fakt, iż niektóre spośród zewnętrznych aplikacji pozwalały omijać wyświetlane w serwisie Twitter reklamy i wpisy sponsorowane.

Źródła: MacRumors, AppleInsider