Apple podało wyniki finansówe za IV kwartał roku obrotowego 2022 (trzeci kwartał roku kalendarzowego). Te, chociaż nieznacznie, ponownie są rekordowe.

Przychody Apple w podziale na poszczególne segmenty produktowe kształtowały się następująco:

  • iPhone 42,6 mld USD, +9,7% r/r
  • iPad 7,1 mld USD, -13,1% r/r
  • Mac 11,5 mld USD, +25,4% r/r
  • Usługi 19,1 mld USD, +5% r/r
  • Akcesoria 9,6 mld USD, +9,8% r/r

Łączne przychody spółki wyniosły 90,1 mld USD, co daje wzrost o 8,1% w stosunku do wyników z poprzedniego roku. Zysk netto Apple za ostatni kwartał to 20,721 mld USD. Rok temu było to 20,551 mld USD, czyli daje to symboliczne +0,8% r/r.

W ostatnim kwartale Apple skupiło akcje własne za 25 mld USD, wypłaciło też w formie dywidendy 2,7 mld USD. Od 2012 roku Apple dokonało buy-backu i wypłaciło dywidendy za łącznie 715 mld USD. Spółka aktualnie posiada 169 mld USD w gotówce i płynnych papierach wartościowych i jednocześnie 120 mld USD długu. Pozycja gotówkowa netto to 49 mld USD.

Drugi kwartał z rzędu spadek przychodów z Usług

To co zwraca uwagę to był to drugi kwartał z rzędu, w którym spadły przychody w segmencie Usługi w ujęciu kwartał do kwartału. Ma to związek, po pierwsze z silnym dolarem, a po drugie z odcięciem od usług Apple klientów z Rosji. Przychody z tego segmentu nie cechują się sezonowością i rosły do tej pory praktycznie nieprzerwanie. Apple zatem już pół roku odczuwa skutki wojny na Ukrainie.

Eksplozja sprzedaży Maców

Po jednokwartalnym załamaniu odnotowaliśmy właśnie historyczny rekord w sprzedaży komputerów Mac. Apple jako główną przyczynę takiego skoku w przychodach podaje wprowadzenie do sprzedaży MacBooków Air i MacBooków Pro z procesorami M2.

Entuzjastyczna reakcja Wall Street

Po wczorajszych wynikach, dzisiaj kurs Apple na giełdzie NASDAQ rośnie o ponad 7,5%. Należy to uznać za wręcz euforyczną reakcję inwestorów, zwłaszcza biorąc do porównania ostatnie reakcje kursów na publikowane wyniki kwartalne takich gigantów jak Meta (Facebook), Amazon, czy Alphabet (Google).