Najnowsze telewizory, wraz z coraz lepszymi parametrami obrazu osiągają coraz większe przekątne ekranów. Co mają jednak zrobić ci, którzy nie mają miejsca na 85, 75 czy nawet 55 cali? Czy skazani są na produkty budżetowe? Zdecydowanie nie. Sony pokazuje, że można oferować telewizor z ekranem OLED o przekątnej poniżej 50 cali i najlepszymi parametrami. W swojej ofercie ma m.in. dwa takie telewizory 42 i 48-calowe Sony Bravia XR A90K. Miałem okazję testować ten większy, 48-calowy model.

Nowoczesne telewizory, zwłaszcza te należące do segmentu premium, muszą wyglądać bardzo dobrze. Tanie plastiki to obecnie domena tylko konstrukcji budżetowych. Sony Bravia XR wygląda bardzo dobrze. Jak przystało na produkt premium, ekran, wyposażony w cienkie ramki zajmuje niemal cały front. Jedynie nieco grubsza dolna ramka skrywa kilka czujników, są one widoczne tylko po przyjrzeniu się jej z bliska.

Producent umożliwia ustawienie telewizora na płaskiej, szerokiej stopce, lub – jeśli potrzebujemy miejsca na soundbar – dodatkowo na dwóch metalowych nóżkach (umieszczonych pomiędzy tą stopką a telewizorem). Muszę przyznać, że montaż tych nóżek nie jest do końca prosty i wygodny, ale przecież docelowo telewizor ustawiamy raz na dłuższy czas (często raz na kilka lat).

Sony zadbało nie tylko o wygląd telewizora z przodu ale i z tyłu. Wszystkie wnęki na gniazdo zasilania, kable i panel portów można ukryć pod szerokimi zaślepkami, które tworzą jedną płaską powierzchnię o charakterystycznej strukturze czarnych kafelków.

Dzięki przekątnej ekranu wynoszącej 48-cali telewizor ma charakter wszechstronny i uniwersalny. Można postawić go zarówno w mniejszym salonie, sypialni jak i - zwłaszcza w przypadku modelu 42-calowego – na biurku i używać jako monitora gaminowego. Pewnie, że do dużego salonu będzie zdecydowanie za mały, ale nie oszukujmy się, w naszym kraju masa ludzi wciąż mieszka w mieszkaniach o powierzchni nie przekraczającej 50 m2.

W zestawie znalazły się dwa piloty: jeden klasyczny, plastikowy z pełnym zestawem przycisków (z własnego doświadczenia wiem, że są one mniej wygodne i bardziej skomplikowane w obsłudze), wykorzystujący podczerwień, oraz drugi pilot smart, łączący się z telewizorem przez Bluetooth i zawierający tylko te klawisze, które pozwolą na wygodne sterowanie smart TV i korzystanie z asystenta Google.

Obsługa, porty i Google TV

Telewizor Sony Bravia XR A90K wyposażony jest w cztery porty HDMI, z czego dwa porty HDMI 2.1 wspierające rozdzielczość 4K przy 120 Hz oraz dwa porty HDMI 2.0. Pozostałe porty to gniazdo Ethernet, dwa USB oraz gniazda tunerów tv. Wspomniane porty HDMI 2.1 oferujące rozdzielczość 4K przy 120 Hz docenią zwłaszcza gracze.

Co ważne, dla użytkowników Apple Bravia XR A90K zapewnia wsparcie dla AirPlay 2 i HomeKit. Telewizor pracuje pod kontrolą systemu Google TV, można na nim korzystać z asystenta Google i Alaksy. Pierwsza konfiguracja jest dość prosta, można to zrobić za pomocą aplikacji Google Home zainstalowanej na smartfonie z Androidem – niestety nie mogłem tego zrobić za pomocą tej aplikacji zainstalowanej na iPhonie. Po podłączeniu telewizora do sieci WiFi (lub kablem bezpośrednio do routera) pozostaje zalogować się na konto Google. Po skonfigurowaniu Google TV pozostaje jeszcze konfiguracja kilku dodatkowych funkcji i serwisów oferowanych bezpośrednio przez Sony. Wśród nich wspomnieć wypada o konfiguracji dźwięku pod pomieszczenie i miejsce, w którym znajduje się telewizor. Emituje on wtedy dźwięki o różnych częstotliwościach zbierane przez mikrofon w pilocie. Już po właściwiej konfiguracji w ustawieniach systemu możemy dodać telewizor do smart urządzeń pracujących na platformie HomeKit.

Wspomnieć jeszcze wypada o usłudze Bravia Core, autorskiego serwisu VOD SONY. Jak łatwo się domyślić oferuje on produkcje Sony Pictures, także te najnowsze, krótko po tym, kiedy skończą się ich projekcje kinowe. Bravia Core strumieniuje filmy we własnym standardzie Pure Stream, który zapewniać ma szybkość do 80 Mb/s. Dla porównania Apple TV to 40 Mb/s, a Netflix to około 10 Mb/s. W ofercie znaleźć można filmy IMAX Enhanced, w formacie wypełniającym cały ekran, bez czarnych pasków u góry i dołu.

Obraz

Telewizor Bravia XR A90K wyposażony jest w ekran OLED z technologią XR OLED Contrast Pro, która wzmacnia kolory i kontrast w jasnych miejscach. Efekt robi wrażenie. Generowany obraz charakteryzuje się wysokim kontrastem i znacznie lepszymi kolorami niż w zwykłym ekranie OLED. Pod względem czerni i kontrastu bije on oczywiście na głowę wszystkie ekrany LCD. Sam ekran OLED to jednak nie wszystko. Telewizor Sony Bravia XR A90K wyposażono w wiele dodatkowych technologii i układów, które mają zapewnić możliwie najlepszy obraz.

W środku znalazł się przede wszystkim procesor Cognitive Processor XR™, którego zadaniem jest reprodukcja obrazu i dźwięku w niezwykle realistyczny sposób, zgodnie z działaniem ludzkim zmysłów, a więc wzroku i słuchu. Ma to zapewnić realistyczną głębię, wyjątkowy kontrast i piękne żywe kolory. Użytkownik ma też widzieć najdrobniejsze szczegóły zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych fragmentach sceny. Sam panel OLED wyposażony jest w czujnik temperatury. Dzięki niemu wspomniany Cognitive Processor XR mierzy temperaturę i steruje natężeniem światła pikseli, tak by te w jasnych obszarach świeciły równocześnie. Z kolei dzięki technologii XT Triluminos Pro wspomniany już Cognitive Processor XR pozwalać ma na wyświetlanie ponad miliard barw. Wspomnieć jeszcze warto o Bravia Core Calibrated Mode, czyli automatycznemu dobieraniu optymalnych ustawień obrazu dla filmu oraz o technologii XR Motion Clarity, która zapewnia płynność i wyrazistość obraz. Bravia XR radzi sobie także bardzo dobrze z obrazem 2K dokonując jego interpolacji, czy też upscalingu, w taki sposób, że wygląda on niemal tak dobrze, jak natywny obraz 4K.

Efekty są bardzo dobre. Zarówno filmy, seriale i gry pozwalają cieszyć się głębokimi czerniami i soczystymi kolorami oraz płynnym obrazem nawet w bardzo dynamicznych scenach filmowych czy transmisjach sportowych. Telewizor Sony Bravia XR A90K oferuje bowiem rozdzielczość 4K przy 120 fps i 120 Hz. Oczywiście wiele zależy od źródła. Odpowiednie, nadające wideo 4K przy 120 klatkach można podłączyć dzięki wejściu HDMI 2.1. Jednym z takich źródeł jest oczywiście konsola Sony Playstation 5.

Dźwięk

Telewizor wyposażony jest w technologię Acoustic Surface Audio+™, dzięki czemu ekran jest także głośnikiem. To ona odpowiada za generowanie przestrzennego dźwięku i jego synchronizację z obrazem. Telewizor wspiera też technologię IMAX Enhanced, która zapewniać ma intensywny dźwięk i dodatkowo remasterować obraz. Sony Bravia XR A90K wyposażony jest w dwa głośniki wysokotonowe oraz jeden subwoofer i muszę przyznać, że wraz ze wspomnianymi już technologiami i dostosowywaniem charakteru dźwięku do pomieszczenia, w którym ustawiony jest on ustawiony, działa to lepiej niż dobrze. Oczywiście w każdej chwili można dokupić subwoofer np. ze wsparciem Dolby Atmos.

Dla kogo

Sony Bravia XR A90K to idealny telewizor dla osób, które chcą otrzymać najwyższej jakości obraz i dźwięk, szybki system operacyjny telewizora oraz możliwość zintegrowania go ze swoim smart mieszkaniem, ale nie mają dostatecznie dużo miejsca na to by postawić w salonie czy sypialni coś większego. Moim zdaniem – o czym już wspominałem wyżej – to idealny topowy smart tv do mieszkań poniżej 50 m2, w tym kawalerek. Sprawdzi się idealnie zarówno podczas projekcji filmowych jak i gier. Sam obecnie zastanawiam się poważnie nad jego zakupem.