Klawiatury mechaniczne wracają w wielkim stylu. Coraz więcej użytkowników decyduje się właśnie na tego typu klasyczne akcesoria. Nic zatem dziwnego, że swoje nowe mechaniczne klawiatury zaprezentował niedawno Logitech, modele MX Mechanical i MX Mechanical mini. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować tę drugą.

Trudno pomylić klawiaturę Logitech z produktem innej marki. Jej wzornictwo utrzymane jest w tym samym stylu co klawiatur MX Keys. Jest więc ciemno-szare, mocne i matowo wykończone tworzywo połączone z jaśniejszą, szarą nakładką z aluminium. Korpus urządzenia jest tylko nieznacznie szerszy i dłuższy od samej klawiatury, co tylko podkreśla minimalistyczne wzornictwo.

Podstawowa i od razu rzucająca się w oczy różnica to oczywiście brak w modelu MX Mechanical Mini wydzielonego bloku klawiszy sterowania kursorem i bloku klawiszy numerycznych. Klawisze z tego pierwszego bloku zostały jednak upchnięte i tak te kierunkowe (góra, dół, prawo i lewo) znajdują się w standardowym miejscu dla takich klawiatur, a więc w prawym dolnym rogu, z kolei klawisze Delete, Home, End, Page Up i Page Down zostały umieszczone w pionowej kolumnie na prawo od klawiszy Backspace i Enter. Klawiatura wyposażona jest oczywiście w podświetlenie, wliczając w to klawisz spacji, który posiada specjalne wcięcie wypełnione przepuszczającym światło pleksi. Wszystkie klawisze są więc bardzo dobrze widoczne w ciemnościach. Podświetlenie automatycznie wyłącza się pod dłuższej bezczynności i aktywuje, gdy tylko położymy palce na klawiszach.

Logitech MX Mechanical Mini to klawiatura uniwersalna. Znajdziemy więc w niej klawisze modyfikujące z opisami przeznaczonymi zarówno dla systemu macOS jak i Windows. Niestety wielu polskich użytkowników komputerów Mac będzie miało pewien problem z tą klawiaturą. Chodzi o umieszczenie klawisza FN (służącego do przełączania trybów pracy górnych klawiszy funkcyjnych) pomiędzy prawym CMD i ALT, co powoduje przesunięcie tego drugiego na tyle daleko, że w prowadzanie za jego pomocą polskich znaków staje się utrudnione. Wspomniałem, że nie chodzi tutaj o wszystkich użytkowników Maców – są bowiem tacy, np. ja, którzy od lat zamieniają funkcjami klawisze CMD i ALT, tak by klawisz służący do wprowadzania polskich znaków znajdował się przy samej spacji. Ja robię to ze wszystkimi klawiszami CMD i ALT za pomocą odpowiedniego ustawienia w systemie, inni korzystają ze specjalnych aplikacji, które zamieniają funkcjami tylko prawą parę klawiszy CMD i ALT. W moim przypadku problem z wprowadzaniem polskich znaków przez rozdzielenie wspomnianych klawiszy modyfikujących przez klawiszy FN nie istnieje. Mam jednak jeszcze problemy z trafieniem w prawy CMD, co powoduje czasem błędy (wprowadzenie „a” zamiast „ą”, „z” zamiast „ż” itd.), myślę jednak, że to kwestia przyzwyczajenia. W MX Mechanical Mini wspomniane klawisze są nieco mniejsze, a moje palce i dłoń jeszcze nie do końca przyzwyczaiły się po latach korzystania z klawiatury Logitech MX Keys dla Mac, w której klawisze modyfikujące (CMD i ALT) mają normalny rozmiar.

Samo pisanie na klawiaturze mechanicznej ze znacznie większym skokiem od tych w płaskich klawiaturach np. o konstrukcji nożycowej. To ciekawe doświadczenie. Ostatni raz korzystałem z klawiatury mechanicznej dobrze ponad 14 lat temu. Pomimo tego pisanie idzie mi całkiem nieźle, nie wyczuwam też jakiegoś dużego zmęczenia dłoni i palców, nawet po wielu godzinach pisana tekstów czy kodu. Podczas pisania klawiatura wydaje oczywiście charakterystyczne dla konstrukcji mechanicznej dźwięki. Jest przy tym dość głośna, ale same dźwięki są miękkie, nieco stłumione, tak że są przyjemne dla ucha.

Logitech MX Mechanical Mini to bardzo udany produkt, nie pozbawiony jednak pewnych wad. Przede wszystkim problemem jest kontrowersyjne z punktu widzenia polskich użytkowników komputerów Mac, klawisza FN. Dla użytkowników Windowsa czy Linuksa ten problem nie istnieje, podobnie – jak już wspomniałem – dla tych „Makowców”, którzy odwracają funkcje klawiszy modyfikujących miejscami. Jeśli szukacie kompaktowej klawiatury mechanicznej na miarę naszych czasów to z pewnością jest to produkt warty rozważenia.

Jestem bardzo ciekawy jak sprawdzi się większa wersja tej klawiatury, czyli Logitech MX Mechanical, wyposażona w osobne bloki klawiszy sterowania kursorem i klawiszy numerycznych. No i liczę na to, że pojawią się też wersje obu klawiatur przeznaczone dla komputerów Mac (tak, jak to ma miejsce w przypadku klawiatur Logitech MX Keys).

Klawiatura Logitech MX Mechanical Mini dostępna jest w sprzedaży w cenie 649 zł.

Artykuł pierwotnie ukazał się w MyApple Magazynie nr 3/2022

Pobierz MyApple Magazyn nr 3/2022