Rząd Stanów Zjednoczonych już od dłuższego czasu pracuje nad wprowadzeniem zmian w prawie dotyczących gigantów szeroko pojętej branży technologicznej. Jeden z projektów nowych ustaw pozwoliłby zmusić Apple do otwarcia systemów iOS i iPadOS na aplikacje spoza App Store. Serwisowi 9to5Mac udało się wejść w posiadanie kopi listu skierowanego do amerykańskich senatorów, w którym przedstawiciel Apple przestrzega przed konsekwencjami takich działań, podając jako przykład problemy systemu Android.

Piszący w imieniu firmy Apple Timothy Powderly, pełniący w niej funkcję starszego dyrektora do spraw rządowych, przytacza raport firmy Nokia z 2021 roku, według którego urządzenia z systemem Android stanowiły 50.31% wszystkich urządzeń zainfekowanych przez wirusy lub innego rodzaju szkodliwe oprogramowanie, urządzenia z Windowsem i macOS stanowiły odpowiednio 23.1% i 9.2% wszystkich przypadków, zaś urządzenia z systemem iOS stanowiły tak mały odsetek, że nie zostały nawet wyszczególnione.

Autorzy raportu twierdzą, iż jedną z przyczyn problemów systemu Android ze szkodliwymi aplikacjami jest właśnie to, iż umożliwia on użytkownikom instalowanie aplikacji z dowolnych źródeł. Zwracają oni też uwagę na to, iż większość szkodliwych aplikacji dla tego systemu nie używa jakichś wymyślnych technicznych sztuczek, lecz wykorzystuje niewiedzę i naiwność użytkowników. Powderly przytacza też kilka innych raportów, opublikowanych m.in. przez firmy PurpleSec, RiskIQ i Trend Micro, według których zewnętrzne sklepy z aplikacjami stanowią obecnie najczęstsze źródło złośliwego oprogramowania.

Przedstawiciel Apple odniósł się też do głosów twierdzących, że systemy mobilne powinny być tak otwarte, jak systemy komputerów osobistych. Stwierdził on, iż iPhone'y były od samego początku projektowane tak, by oferować większe bezpieczeństwo niż komputery PC, i to właśnie dzięki temu przez ponad piętnaście lat obecności na rynku nigdy nie stały się one celem zmasowanych ataków hakerskich, jak miało to miejsce w przypadku większości innych platform.

Źródło: 9to5Mac