W 2016 roku Apple zapowiedziało, że zamierza oczyścić App Store ze starych, porzuconych aplikacji, jednak przez lata nie zabrało się za realizacje tego planu. Dopiero w kwietniu tego roku deweloperzy zaczęli otrzymywać od firmy maile z ostrzeżeniami, że ich od dawna nieaktualizowane aplikacje mogą zostać usunięte. Nowy raport opublikowany przez firmę Pixalate pokazuje, że Apple tym razem podeszło do tematu czyszczenia App Store naprawdę poważnie.

Według danych Pixalate w drugim kwartale 2022 roku Apple usunęło z App Store 439 tysięcy aplikacji, o 8652% więcej niż w pierwszym kwartale. 64% z nich nie otrzymało aktualizacji od co najmniej dwóch lat, a 31% nie posiadało wymaganej przez regulamin sklepu polityki prywatności. Pixalate odnotowało też stukrotny wzrost liczby usuniętych aplikacji w kategorii zdrowie i fitness. Autorzy raportu zaznaczyli też, że Apple usunęło przynajmniej 19 aplikacji powiązanych z rosyjskim bankiem Sbierbank.

Zgodnie z nowym regulaminem App Store Apple zamierza uznawać za porzucone wszystkie aplikacje, które nie otrzymały żadnej aktualizacji w ciągu trzech lat i nie przekroczyły minimalnego rocznego progu pobrań (którego wysokość nie została niestety ujawniona publicznie). Początkowo firma dawała twórcom takich aplikacji 30 dni na zaktualizowanie ich, jednak po fali protestów ze strony deweloperów czas ten został wydłużony do 90 dni.

Źródło: AppleInsider