Wczoraj Apple opublikowało wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2022 (drugi kwartał roku kalendarzowego 2022). Te, pod względem przychodów są rekordowe. Zysk spółki jednak spadł.

Przychody Apple w podziale na główne segmenty przychodowe wyniosły:

  • iPhone 40,6 mld USD (+2,8% r/r)
  • iPad 7,2 mld USD (-2% r/r)
  • Mac 7,3 mld USD (-10% r/r)
  • Usługi 19,6 mld USD (+12% r/r)
  • Akcesoria 8 mld USD (-7,9% r/r)

Przychody Apple Przychody Apple

Łączne przychody spółki wyniosły 82,9 mld USD, co daje wzrost o 1,9% w porównaniu do wyników sprzed roku. Z kolei zysk netto Apple wyniósł 19,4 mld USD, co jest wynikiem o 10,5% gorszym od wyników w analogicznym okresie w 2021 roku.

Drogi dolar hamuje wyniki Apple

Wzrost przychodów Apple o zaledwie 1,9% można traktować jako lekki zawód. Jako jedną z głównych przyczyn takiego stanu podaje się wysoki kurs dolara. Apple jako eksporter oczywiście traci na takim trendzie. Spółka osiąga aż 55% przychodów w walutach innych niż amerykański dolar, a więc każde umocnienie dolara jest przyczyną do mniejszych przychodów liczonych w dolarze.

Spadek przychodów w kategorii Usługi… względem poprzedniego kwartału.

Apple odnotowało 19,6 mld USD przychodów w kategorii Usługi (przychody App Store, iTunes, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+, iCloud, Apple Pay, itp.), co daje wzrost aż o 12% liczone rok do roku. Jednak w porównaniu do wyników z poprzedniego kwartału (Q2’22) należy zauważyć minimalny spadek przychodów (19,821 → 19,604 mld USD). Należy to odnotować, gdyż przychody w tej kategorii praktycznie są pozbawione sezonowości, gdyż są oparte w dużej części na abonamentach.

Przychody Apple w kategorii Usługi Przychody Apple w kategorii Usługi

W tym przypadku jako przyczynę tego minimalnego spadku Apple podało umocnienie dolara oraz odcięcie od klientów z Rosji.

To nie koniec problemów z łańcuchami dostaw

To co wyróżnia się negatywnie to z pewnością bardzo duże spadki na sprzedaży Maców (-10,4% r/r) oraz Akcesoriów (-7,9% r/r). Tu również jako przyczynę Apple podało umocnienie dolara oraz nieustające problemy z dostawami i w konsekwencji pozostawiony nie zaspokojony duży popyt.

Przychody Apple w kategorii Mac

Mimo tych problemów, blisko połowa nabywców komputerów Mac w ostatnim kwartale kupowała swojego pierwszego Maca. Podobnie dla ponad 2/3 nabywców Apple Watcha był to ich pierwszy zegarek od Apple.

Coraz mniej gotówki

Apple kontynuuje swój program zwrotu pieniędzy do Akcjonariuszy (buy-back + dywidenda). Od 2012 roku spółka wydała na ten cel oszałamiającą kwotę 686 mld USD. W ostatnim kwartale Apple wypłaciło w formie dywidendy 3,8 mld USD oraz skupiło akcji własnych za 21,7 mld USD.

Należy zauważyć rekordowo niski poziom gotówkowy netto spółki. Apple posiada w gotówce i płynnych papierach wartościowych 179 mld USD (-14 mld k/k) oraz 120 mld USD długu (bez zmian k/k).

Mimo wszystko Wall Street reaguje pozytywnie

Mimo umiarkowanie słabych wyników Apple oraz wskazywanych problemów strukturalnych (silny dolar, wojna na Ukrainie, spowolnienie gospodarcze w USA, problem z łańcuchami dostaw), których trudno będzie uniknąć w kolejnych okresach rozliczeniowych, inwestorzy zareagowali na podane wyniki optymistycznie. Kurs akcji zareagował wzrostem o około 3% na następnej sesji giełdowej. Trzeba przyznać, że wyniki, mimo że nie są jakieś fenomalne, to na tle pozostałych spółek z kategorii FAANG i tak są całkiem niezłe. Widać, inwestorzy docenili pewną stabilność i przewidywalność Apple, w tym co by nie mówić, trudnym otoczeniu gospodarczym.