W miniony weekend pracownicy salonu Apple Store z miejscowości Towson w stanie Maryland zagłosowali za utworzeniem związku zawodowego. Jest to pierwszy w historii Apple związek zawodowy założony przez pracowników w Stanach Zjednoczonych.

Wspomniany sklep zatrudnia 110 pracowników, którzy byli uprawnieni do głosowania. Ostatecznie za założeniem związku zagłosowało 65 z nich, zaś przeciw były 33 osoby. Wynik musi zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez Krajową Radę ds. Stosunków Pracy (NLRB), co może zająć około tygodnia, jednak liderzy inicjatywy już wczoraj ogłosili publicznie zwycięstwo.

Apple do tej pory skutecznie powstrzymywało wszystkie próby założenia związków zawodowych. Pracownicy salonu firmowego z Towson twierdzą, że gdy rozpoczęli swoją inicjatywę odwiedziła ich osobiście Deirdre O’Brien, starsza wiceprezes odpowiedzialna w Apple za dział HR, która próbowała przekonać ich do zmiany planów. Kilka dni później rozesłała zaś pracownikom nagranie wideo, w którym m.in. wytykała wady związków zawodowych.

Salon Apple Store w Towson jest pierwszym w historii Apple przypadkiem założenia związku zawodowego w USA, jednak już niedługo w jego ślady mogą pójść kolejne, znacznie większe placówki. Jak donosi CNBC, podobne plany mają pracownicy salonów w Nowym Jorku, Louisville i Nashville. W tym miesiącu miało odbyć się też głosowanie nad utworzeniem związku zawodowego przez pracowników jednego z salonów w Atlancie, jednak zostało ono odłożone na czas nieokreślony. Jego organizatorzy twierdzą, że Apple próbowało zastraszyć niektórych pracowników.

Źródło: CNBC