Holenderski urząd antymonopolowy nie zamierza już nakładać kolejnych kar na Apple
Holenderski urząd antymonopolowy uznał niedawno, że Apple wykorzystuje zależność twórców aplikacji randkowych od platformy iOS do pobierania od nich opłat nieproporcjonalnie wysokich w stosunku do tego, co oferuje w zamian. W związku z tym nakazał wprowadzić zmiany w regulaminie App Store pozwalające na stosowanie w aplikacjach tego typu alternatywnych systemów płatności. Jako iż firmie nie udało się spełnić wszystkich wymagań w terminie, nałożono na nią karę w wysokości 5 milionów euro za każdy tydzień zwłoki. Dziś przedstawiciele urzędu wydali jednak oświadczenie informujące, że najnowsze zmiany w regulaminie App Store wprowadzone przez Apple spełniają ich wymogi, dlatego też na firmę nie zostaną już nałożone kolejne kary.
Pierwszy przedstawiony przez Apple plan wprowadzenia alternatywnych systemów płatności w aplikacjach randkowych dla iOS zakładał m.in. pobieranie 27% prowizji od transakcji realizowanych poza App Store, wyświetlanie ostrzeżeń dotyczących ryzyka związanego z korzystaniem z zewnętrznych płatności, możliwość korzystania z jednego wybranego systemu płatności oraz konieczność przygotowywania oddzielnych wersji aplikacji przeznaczonych wyłącznie na rynek holenderski. Został on jednak odrzucony przez holenderski urząd antymonopolowy, podobnie jak kilka jego kolejnych wersji.
Ostateczna wersja zmian w regulaminie, zaakceptowana dziś oficjalnie przez urzędników, zakłada pobieranie prowizji w wysokości 27% lub 12% (niższa stawka będzie obowiązywać deweloperów zarabiających w App Store mniej niż milion dolarów rocznie) oraz możliwość stosowania kilku różnych form płatności w aplikacji. Deweloperzy nie będą musieli przygotowywać oddzielnych wersji aplikacji, a ostrzeżenia wyświetlane przed skorzystaniem z zewnętrznego systemu płatności mają przybrać mniej odstraszającą formę.
Przedstawiciele Apple ogłosili, że chociaż firma zgodziła się dostosować regulamin App Store do wymogów holenderskiego urzędu antymonopolowego, to jednak nadal uważa ona alternatywne systemy płatności za złe rozwiązanie, obniżające bezpieczeństwo użytkowników, dlatego też zamierza odwołać się od decyzji.
Warto przypomnieć, że spór z holenderskim urzędem antymonopolowym nie jest obecnie największym problemem Apple dotyczącym alternatywnych systemów płatności. W marcu bieżącego roku Rada Europejska i Parlament Europejski ogłosiły wstępne porozumienie dotyczące aktu o rynkach cyfrowych - nowych przepisów mogących zmusić Apple do akceptowania alternatywnych metod płatności w aplikacjach dla iOS. Według Margrethe Vestager, europejskiej komisarz ds. konkurencji, nowe prawo powinno wejść w życie w okolicach października bieżącego roku.
Źródło: Reuters