Holenderski urząd antymonopolowy uznał niedawno, że Apple wykorzystuje zależność twórców aplikacji randkowych od platformy iOS do pobierania od nich opłat nieproporcjonalnie wysokich w stosunku do tego, co oferuje w zamian. W związku z tym nakazał wprowadzić zmiany w regulaminie App Store pozwalające na stosowanie w aplikacjach tego typu alternatywnych systemów płatności. Przedstawiciele urzędu wydali wczoraj krótkie oświadczenie informujące, że Apple nadal nie dostosowało się do wspomnianych zaleceń.

Wyznaczony przez holenderski urząd antymonopolowy termin wprowadzenia zmian w App Store upłynął 15 stycznia. Apple na początku lutego przedstawiło plan wdrożenia alternatywnych systemów płatności w aplikacjach randkowych dla iOS, zakładający m.in. pobieranie 27% prowizji od transakcji realizowanych poza App Store oraz konieczność przygotowywania oddzielnych wersji aplikacji przeznaczonych wyłącznie na rynek holenderski. Został on jednak odrzucony. Pod koniec marca Apple przedstawiło jego nową wersję, której szczegóły nie zostały ujawnione publicznie.

W krótkim oświadczeniu wydanym w poniedziałek przedstawiciele urzędu ogłosili, że chociaż nowy plan Apple rozwiązuje część dotychczasowych problemów, m.in. usuwając konieczność przygotowywania oddzielnych wersji aplikacji, to jednak nadal nie spełnia on wszystkich wymogów i nie może zostać zaakceptowany. Bazując na własnych badaniach oraz konsultacjach ze specjalistami i przedstawicielami branży serwisów randkowych uznali oni, że nowy plan Apple nadal wprowadza niepotrzebne i nieuzasadnione utrudnienia mające zniechęcić deweloperów do korzystania z alternatywnych systemów płatności. Tym razem nie przedstawili oni jednak żadnych konkretnych zastrzeżeń.

Holenderski urząd antymonopolowy nałożył jak dotąd na Apple 50 milionów euro kary za niestosowanie się do zaleceń. Jego przedstawiciele przyznali jednak teraz, że nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, dlatego też pracują już nad kolejnymi, bardziej surowymi karami. Zapowiedzieli, że w ciągu kilku najbliższych tygodni opublikują bardziej szczegółowe informacje o wymogach stawianych Apple i potencjalnych konsekwencjach niedostosowania się do nich.

Źródło: AppleInsider