We wrześniu ubiegłego roku władze Korei Południowej zapowiedziały zmiany w ustawie o rynku telekomunikacyjnym, mające zmusić Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w App Store. Teraz potwierdzono, że prace nad nimi zostały ostatecznie zakończone, a nowe prawo wejdzie w życie od 15 marca.

Nowe prawo zakazuje właścicielom sklepów z aplikacjami na urządzenia mobilne zmuszania publikujących tam deweloperów do korzystania z domyślnych systemów płatności. Zakazuje też wszelkich form „karania" deweloperów za korzystanie z alternatywnych zewnętrznych systemów płatności. W teorii ma to umożliwić twórcom mobilnych aplikacji i gier omijanie prowizji pobieranych przez Apple od transakcji realizowanych za pośrednictwem domyślnego systemu płatności w App Store (wynoszących obecnie od 15% do 30%).

Jak na razie nie wiadomo, w jaki sposób Apple zamierza dostosować się do nowych przepisów. W styczniu bieżącego roku firma ta przedstawiła południowokoreańskiej komisji ds. telekomunikacji (KCC) swój plan działania dotyczący wprowadzenia alternatywnych systemów płatności. Z nieoficjalnych informacji wynikało wówczas, że Apple zamierza pobierać prowizję od płatności realizowanych poza App Store, jednak jej wysokość nie została publicznie ujawniona (w Holandii, gdzie Apple zostało zmuszone do udostępnienia alternatywnych systemów płatności wybranym deweloperom, prowizja miała wynosić aż 27%). Przedstawiciele KCC nie skomentowali oficjalnie propozycji Apple, jednak jeden z nich powiedział dziennikarzom z agencji prasowej Reuters, że zgodzenie się na takie rozwiązania odebrałoby sens nowemu prawu, gdyż w ostatecznym rozrachunku większość deweloperów nadal byłaby przymuszana do korzystania z domyślnych systemów płatności w największych sklepach z aplikacjami. Dodał, że jeśli firmy takie jak Apple i Google będą próbowały obchodzić nowe prawo poprzez utrudnianie deweloperom korzystania z alternatywnych systemów płatności, najprawdopodobniej spotka się to z reakcją ze strony władz.

Nowe przepisy wejdą w życie 15 marca. Za niedostosowanie się do nich Apple grozi kara w wysokości 2% średnich rocznych przychodów z działalności związanej z prowadzeniem sklepu z aplikacjami.

Źródło: Reuters