Holenderski urząd antymonopolowy uznał niedawno, że Apple wykorzystuje zależność twórców aplikacji randkowych od platformy iOS do pobierania od nich opłat nieproporcjonalnie wysokich w stosunku do tego, co oferuje w zamian. W związku z tym nakazał wprowadzić zmiany w regulaminie App Store pozwalające na stosowanie w aplikacjach tego typu alternatywnych systemów płatności. Wczoraj ogłoszono, że ponieważ firma nadal nie zastosowała się do zaleceń, zostanie na nią nałożona kolejna kara finansowa w wysokości 5 milionów euro.

Wyznaczony przez holenderski urząd antymonopolowy termin wprowadzenia zmian w App Store upłynął 15 stycznia. Tymczasem Apple dopiero 3 lutego przedstawiło pierwsze konkretne informacje na temat sposobu, w jaki twórcy aplikacji randkowych będą mogli korzystać w nich z alternatywnych systemów płatności. Wynika z nich m.in., że firma ta zamierza pobierać 27% prowizji od transakcji realizowanych poza App Store, a deweloperzy będą musieli samodzielnie przygotowywać raporty dotyczące wszystkich takich płatności. Zastosowanie alternatywnego systemu płatności będzie też wymagać utworzenia oddzielnej wersji aplikacji, przeznaczonej wyłącznie na rynek holenderski, w której nie będzie można jednocześnie używać domyślnego systemu płatności Apple.

Przedstawiciele urzędu przekazali w poniedziałkowym oświadczeniu, że jako iż Apple nadal nie wprowadziło żadnych konkretnych zmian, a jedynie przedstawiło plan ich wprowadzenia, podjęto decyzję o nałożeniu kolejnej, trzeciej już kary finansowej w wysokości 5 milionów euro. Każdy kolejny tydzień zwłoki ze strony Apple ma oznaczać kolejne kary tej samej wysokości, aż do osiągnięcia limitu 50 milionów euro. Jak dotąd nie ujawniono jednak jakie działania zostaną podjęte, jeśli Apple po upływie tego czasu nadal nie dostosuje się do wytycznych.

Przedstawiciele urzędu odmówili jak na razie komentarza w kwestii wysokości prowizji, jaką zamierza pobierać Apple od zewnętrznych systemów płatności. Przedstawili oni jednak zastrzeżenia dotyczące konieczności wybierania między domyślnymi i alternatywnymi systemami płatności. Ich zdaniem deweloperzy powinni móc stosować w swoich aplikacjach kilka różnych systemów płatności jednocześnie.

Źródła: Reuters, MacRumors