Zgodnie z regulaminem sklepu App Store deweloperzy publikujący tam swoje gry i aplikacje mogą używać w nich tylko systemu płatności stworzonego przez Apple. Zasada ta od dawna wzbudza wiele kontrowersji, przez co w ostatnich miesiącach stała się obiektem zainteresowania różnych urzędów i organizacji chroniących klientów i konkurencję. Coraz więcej krajów wprowadza lub rozważa wprowadzenie regulacji prawnych, mających zmusić Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w App Store. Do tego grona dołączyła niedawno Holandia.

Jak donosi agencja prasowa Reuters, holenderski urząd antymonopolowy uznał wspomniane wcześniej działania Apple za szkodliwe dla konkurencji i nakazał zmianę regulaminu App Store tak by dopuszczał on używanie alternatywnych systemów płatności w grach i aplikacjach. Jak na razie nie zdecydował się on jednak nakładać w związku z tą sprawą żadnych kar. Według informacji zdobytych przez Reuters przedstawiciele urzędu poinformowali Apple o swojej decyzji już w ubiegłym miesiącu. Nie została ona jednak jeszcze ogłoszona publicznie, a przedstawiciele obu stron odmówili komentarzy w tej sprawie.

Pierwszym krajem, który oficjalnie wprowadził przepisy zmuszające Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w App Store, była Korea Południowa. Nakaz wprowadzenia podobnych zmian w regulaminie App Store wydał też niedawno sąd w USA, jednak Apple zapowiedziało już, że odwoła się od tego wyroku. Nad nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi App Store pracuje też od dłuższego czasu Komisja Europejska.

Źródło: Reuters