We wtorek odbył się keynote otwierający tegoroczną konferencję WWDC. Podczas tego wydarzenia przedstawiono nowe systemy operacyjne, czyli macOS Monterey, iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 i watchOS 8. Warto także zwrócić uwagę na to, że w Apple Music dostępne są już utwory w bezstratnej jakości. Co więcej, w piątek Apple ogłosiło listę laureatów Apple Design Awards.

Szczegółowy opis niektórych nowości opublikowaliśmy w trakcie trwania prezentacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Apple kładzie jeszcze większy nacisk na ochronę prywatności użytkowników. iOS 15 i iPadOS 15 wprowadza rozpoznanie głosu bezpośrednio na urządzeniu, bez potrzeby wysyłania tego na serwery. To nie tylko zwiększa prywatność i bezpieczeństwo danych ale i szybkość reakcji Siri na komendy.

iOS 15 kompatybilny jest z iPhone’ami 6s, SE pierwszej generacji oraz wszystkimi nowszymi. iPadOS 15 zainstalujemy na wszystkich iPadach Pro, iPadzie 5, iPadzie mini 4, iPadzie Air 2 oraz na wszystkich nowszych tabletach.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że firma Apple będzie pozwalała wybrać użytkownikom, czy chcą pozostać z iOS 14 i otrzymywać aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa, czy wolą oni zainstalować iOS 15.

Ciekawą nowością jest odczytywanie metadanych zdjęć. W systemie iOS/iPadOS 15 będzie można to zrobić bezpośrednio z poziomu aplikacji Zdjęcia. W celu odczytania potrzebnych informacji dotyczących wybranej fotografii będzie trzeba jedynie nacisnąć ikonę „i”. Od razu pojawią się wszystkie zapisane dane. Dodatkowo w tym miejscu będzie można wprowadzić własne informacje.

Z watchOS 8 korzystać będą mogli właściciele zegarków Apple Watch 3 i wszystkich nowszych.

Poniżej znajduje się lista komputerów, które otrzymają wsparcie dla macOS Monterey:

  • MacBook (modele od 2016 roku)
  • MacBook Air (modele od 2015 roku)
  • MacBook Pro (modele od 2015 roku)
  • Mac Mini (modele od 2014 roku)
  • iMac (modele od 2015 roku)
  • iMac Pro (modele od 2017 roku)
  • Mac Pro (modele od 2013 roku)

W macOS Monterey możliwe będzie wymazanie danych z dysku bez konieczności usuwania systemu operacyjnego. Osoby, które będą chciały przywrócić komputer do ustawień fabrycznych będą mogły wybrać opcję Wymaż całą zawartość i ustawienia - tak jak w przypadku oprogramowania iOS/iPadOS.

Przypomnijmy także, że w Apple Music dostępne są utwory w bezstratnej jakości dźwięku. Część z nich wspiera również dźwięk przestrzenny. Według wcześniejszych zapowiedzi Apple w serwisie ma się na początku znajdować około 20 milionów utworów Hi-Fi. Do końca roku liczba ta wzrośnie do 75 milionów. Zgodnie z obietnicą firma nie podniosła również cen po wprowadzeniu zmian.

W ustawieniach bezstratnego formatu dźwięku należy skonfigurować opcję dotyczącą korzystania z serwisu poprzez sieć komórkową, Wi-Fi oraz pobierania utworów do wewnętrznej pamięci urządzenia. W każdej z tej kategorii Apple ostrzega o bardzo wysokim zużyciu danych i dużej ilości potrzebnego miejsca na zapisanie utworów.

W patek Apple ogłosiło listę laureatów Apple Design Awards, którzy zostali nagrodzeni w tym roku. Poniżej przedstawiona została lista aplikacji oraz gier z podziałem na poszczególne kategorie. Pełna lista znajduje się tutaj.