Od dziś w Apple Music dostępne są utwory w bezstratnej jakości dźwięku. Część z nich wspiera również dźwięk przestrzenny. Według wcześniejszych zapowiedzi Apple w serwisie ma się na początku znajdować około 20 milionów utworów Hi-Fi. Do końca roku liczba ta wzrośnie do 75 milionów. Zgodnie z obietnicą firma nie podniosła również cen po wprowadzeniu zmian.

Dolby Atmos oraz wysokiej jakości dźwięk można aktywować w ustawieniach systemowych w zakładce Muzyka. W moim przypadku aktywacja nastąpiła automatycznie.

W kontekście dźwięku przestrzennego mamy do wyboru trzy możliwości ustawień - zawsze włączone, automatycznie oraz nigdy. W przypadku, gdy ustawimy automatycznie Dolby Atmos będzie działał jedynie, gdy podłączymy słuchawki Beats/AirPods. Wybór opcji Zawsze włączone spowoduje stałe uruchamianie piosenek w trybie przestrzennym zamiast stereo.

Wszyscy subskrybenci Apple Music korzystający z najnowszej wersji Apple Music na iPhonie, iPadzie, Macu i Apple TV mogą słuchać tysięcy utworów w formacie Dolby Atmos na dowolnych słuchawkach. Jeśli używasz zgodnych słuchawek Apple lub Beats, kawałki nagrane w standardzie Dolby Atmos odtwarzają się w tym formacie automatycznie. W przypadku innych słuchawek wystarczy wybrać Ustawienia > Muzyka > Audio i ustawić opcję Dolby Atmos na Zawsze wł. Muzyki w standardzie Dolby Atmos możesz też słuchać na wbudowanych głośnikach zgodnego iPhone’a, iPada, HomePoda lub MacBooka Pro lub po podłączeniu Apple TV 4K do zgodnego telewizora bądź amplitunera.

W ustawieniach bezstratnego formatu dźwięku należy skonfigurować opcję dotyczącą korzystania z serwisu poprzez sieć komórkową, Wi-Fi oraz pobierania utworów do wewnętrznej pamięci urządzenia. W każdej z tej kategorii Apple ostrzega o bardzo wysokim zużyciu danych i dużej ilości potrzebnego miejsca na zapisanie utworów.

Muzyki w bezstratnym formacie posłuchasz w najnowszej wersji apki Apple Music na iPhonie, iPadzie, Macu lub Apple TV.

Trzyminutowy utwór ma wielkość około:

  • 6 MB w wysokiej jakości przy 256 kb/s
  • 36 MB w formacie Lossless przy 24 bitach i 48 kHz
  • 145 MB w formacie Hi-Res Lossless przy 24 bitach i 192 kHz

10 GB pamięci na dysku wystarczy na przechowanie około:

  • 3000 utworów w wysokiej jakości
  • 1000 utworów w formacie Lossless
  • 200 utworów w formacie Hi-Res Lossless

Z bezstratnej jakości plików nie mogą skorzystać posiadacze słuchawek AirPods oraz Beats, które podłączone są do telefonu przy pomocy Bluetooth. Wynika to ze specyfikacji tego standardu. Zainteresowane osoby mogą skorzystać również z wersji Hi-Res, jednak do tego potrzebny jest dodatkowy sprzęt, na przykład przetwornik cyfrowo-analogowy USB.

Warto przypomnieć, że głośniki HomePod otrzymają wsparcie dla bezstratnej jakości dźwięku w Apple Music.