Keynote otwierające tegoroczną konferencję WWDC pozbawiony był właściwie typowego dla Apple lania wody. Firma w ciągu dwóch godzin zaprezentowała wszystkie ważniejsze nowe funkcje które przyniosą nowe systemy operacyjne, czyli macOS Monterey, iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 i watchOS 8. Wiele z nich to nowości obejmujące wszystkie lub te najważniejsze platformy.

FaceTime powalczy z Zoomem

Jedną z pierwszych nowości zaprezentowanych przez Apple jest odświeżony FaceTime, czyli komunikator audio-wideo. W najnowszych systemach będzie on mógł powalczyć o użytkowników z popularnym Zoomem. Pojawiła się w nim funkcja pracy w trybie portretowym z zamazywaniem tła oraz możliwość wysyłania zaproszeń do rozmów użytkownikom innych systemów (Windows, Linuksa czy Androida), którzy będą mogli dołączyć za pośrednictwem przeglądarki web.

FaceTime w nowych systemach wspierać będzie także Spatial Audio, w tym ustawianie dźwięku z godnie z rozplanowaniem rozmówców na ekranie. Dodano także możliwość redukcji hałasu otoczenia, dzięki czemu mikrofon będzie zbierać tylko głos rozmówcy. Nowy Face Time dostępny będzie w systemach iOS 15, iPadOS 15 i macOS Monterey.

Share Play

Funkcją, na którą zdecydowany wpływ miała pandemia i zamknięcie ludzi w domach, jest na pewno Share Play. Jest to funkcja wspólnego, ale jednocześnie zdalnego, oglądania filmów, słuchania muzyki, czy dzielenia się zrzutami ekranu lub nadawania obrazu z gier. Share Play działać ma także w ramach FaceTime na urządzeniach Apple. Funkcja ta dostępna będzie w systemach iOS 15, iPadOS 15 i macOS Monterey.

Share with you

Wiadomości zyskają z osobny dział zwany Share with you w którym umieszczone będą wszystkie rzeczy, którymi podzielili się z nami inni użytkownicy. Zakładka ta dostępna będzie także w aplikacji Zdjęcia, Muzyka, Apple TV, Safari i Podcasty.

Focus

Focus to nowy tryb, przypominający trochę dostępny już od lat tryb nocny. W tym jednak można ograniczyć się tylko do rzeczy, które w danej chwili są dla nas istotne – nad którymi się skupiamy, Apple umożliwi dostosowanie tego trybu do własnych potrzeb. Focus działać będzie na wszystkich urządzeniach.

Nowości w Wallet i aplikacji Zdrowie

Obie funkcje niestety będą początkowo dostępne tylko w USA, jednak są zapowiedzią ważnych zmian. W aplikacji Wallet będzie można trzymać swój dowód osobisty (ID). Z kolei w aplikacji Zdrowie znajdą się dane badań laboratoryjnych, przedstawione dodatkowo w prosty dla użytkownika sposób. Dodatkowo danymi zdrowotnym będzie można dzielić się z rodziną.

Notatki

W systemach iOS 15, iPadOS 15 i macOS Monterey pojawi się szybki dostęp do notatek wysuwanych z prawego dolnego rogu ekranu. Dodatkowo będzie można także oznaczać w samych notatkach innych użytkowników, którzy współdzielą dany dokument.

Jeszcze większy nacisk na prywatność w iOS i iPAdOS.

iOS 15 i iPadOS 15 wprowadza rozpoznanie głosu bezpośrednio na urządzeniu, bez potrzeby wysyłania tego na serwery. To nie tylko zwiększa prywatność i bezpieczeństwo danych ale i szybkość reakcji Siri na komendy.

Nowości w iPadOS 15

W iPadOS 15 wprowadzono możliwość ustawiania widgetów na całym ekranie oraz specjalne, duże widgety, dostępne tylko na iPadzie. Dodano także bibliotekę aplikacji (app library).

Sporo zmian ma miejsce także w multitaskingu. Dodano szybki dostęp do ekranu startowego bez zamykania (wychodzenia) z aplikacji oraz minimalizację okien programu do specjalnej półki.

Swift Playgrounds prawie jak Xcode

Wielu deweloperów liczyło na to, że Apple pokaże Xcode w wersji dla iPada. Nie miało to miejsca, ale Apple pokazało jednak coś bardzo podobnego. Swift Playgrounds na iPada w iPadOS 15 pozwala bowiem na tworzenie aplikacji, uruchamianie ich w systemie i nawet wysyłanie ich do sklepu.

Nowości w iCloud

Apple pokazało też kilka ważnych nowości w iCloud, m.in. funkcję odzyskiwania dostępu do konta, poprzez wskazaną inną osobę, do której wysłany zostanie kod odblokowania. Pojawiła się także funkcja Digital Legacy pozwalająca na dodanie kontaktu odpowiedzialnego za konto iCloud po śmierci użytkownika.

Apple wprowadziło także specjalny plan iCloud+ oferujący prywatne przeglądanie sieci, ukrywanie adresu email czy zwiększone bezpieczeństwo kamer HomeKit.