Kosta Eleftheriou, deweloper znany m.in. za sprawą klawiatur Fleksy i FlickType, w ubiegłym miesiącu nagłośnił problem fałszywych recenzji i podróbek aplikacji w App Store. Teraz postanowił on pozwać Apple.

Eleftheriou zarzuca Apple m.in. nadużywanie swojej pozycji rynkowej w celu szkodzenia mniejszym firmom, oszustwa i naruszanie umów z deweloperami. Twierdzi on, iż Apple chciało odkupić od niego prawa do jego aplikacji FlickType, by uczynić ją częścią systemu watchOS, a gdy odmówił zaczęło celowo utrudniać mu sprzedawanie jej w App Store (co, jak nadmienia, jest praktyką stosowaną dość często wobec mniejszych deweloperów). Najpierw usunięto ją ze sklepu a potem odrzucano kolejne próby ponownej publikacji. Gdy po kilku miesiącach ciągłego odwoływania się od decyzji zespołu kierującego App Store aplikacja wreszcie została ponownie dopuszczona do sprzedaży, pojawił się problem z jej podróbkami.

Eleftheriou uważa, że Apple celowo ignorowało jego zawiadomienia o dostępnych w App Store podróbkach i oszustach wyłudzających za ich pośrednictwem pieniądze od klientów, gdyż liczyło na to, że w końcu się złamie i sprzeda im prawa do swojej aplikacji. Jego zdaniem jest to kolejny przykład tego, jak Apple może wykorzystywać swoją pozycję i pełną kontrolę nad rynkiem aplikacji dla iOS do szkodzenia mniejszym firmom. Oskarża on też Apple o to, iż świadomie zezwala na oszustwa w App Store, gdyż czerpie z nich zyski pobierając prowizję od każdej transakcji (niektóre podróbki aplikacji Eleftheriou były zaprojektowane tak, by wmanewrować nieświadomych klientów w zakup drogich subskrypcji).

W ubiegłym miesiącu Eleftheriou zwrócił też uwagę na problem kupowania fałszywych recenzji, dzięki którym nieuczciwi deweloperzy mogą oszukiwać nie tylko klientów, ale też algorytmy sklepu. Stwierdził on wówczas, iż jest to jeden z największych problemów App Store, bo gdyby system recenzji działał sprawnie i był odporny na oszustwa, negatywne recenzje i niskie oceny wystarczyłyby do ostrzeżenia innych przed podróbkami i aplikacjami próbującymi wyłudzać pieniądze.

Źródło: The Verge