Mark Zuckerberg, założyciel i prezes Facebooka, udzielił ostatnio wywiadu serwisowi The Information. Jednym z poruszonych w nim tematów były platformy mobilne, takie jak iOS i Android.

Zuckerberg uważa, że platformy mobilne i powiązane z nimi sklepy z aplikacjami stały się zbyt ograniczające dla deweloperów. Przez to kierowana przez niego firma nie jest w stanie oferować ich użytkownikom aplikacji i usług w takiej formie, w jakiej by chciała. Jako przykład podał Facebook Gaming - usługę pozwalającą na strumieniowanie gier z chmury, która nie została udostępniona na iOS ze względu na restrykcyjny regulamin sklepu App Store (z tego samego powodu system ten przez długi czas omijały podobne usługi firm Microsoft i Google).

Zuckerberg wyjaśnił, że właśnie z tego powodu Facebook w swoich przyszłych produktach, takich jak kolejnej generacji gogli VR, zamierza odciąć się od istniejących obecnie platform mobilnych i skupić się na stworzeniu własnego systemu operacyjnego. Dzięki temu jego firma będzie mogła sama decydować o tym, co zaoferuje użytkownikom, a nie ograniczać się do tego, na co pozwoli jej Apple i Google.

Źródła: The Information, 9to5Mac