David Goyer to reżyser i scenarzysta znany m.in. za sprawą filmów „Mroczny Rycerz", „Batman kontra Superman" i „Mroczne Miasto". Aktualnie pracuje on nad serialową adaptacją kultowego cyklu „Fundacja" Isaaca Asimova, powstającą na potrzeby Apple TV+. Niedawno udzielił krótkiego wywiadu serwisowi Lovin Malta, w którym rzucił nieco więcej światła na temat tej produkcji.

Serial zamówiony przez Apple nie jest pierwszą próbą zekranizowania „Fundacji". New Line Cinema pracowało nad filmową adaptacją jeszcze w 1998 roku. W 2009 roku temat podjęło Columbia Pictures, zaś w 2014 prawa do ekranizacji odkupiło od nich HBO, które jako pierwsze chciało przerobić „Fundację" na serial. Żadnej z tych wytwórni nie udało się jednak dokończyć projektu. Goyer przyznał w wywiadzie, że ma szczęście być w znacznie lepszej sytuacji od swoich poprzedników. Na przestrzeni ostatnich lat zmienił się bowiem zarówno sam rynek medialny, na którym obecnie najważniejszą rolę odgrywają serwisy streamingowe, jak i oczekiwania widowni. Jego zdaniem „Gra o tron" przetarła szlaki dla długich, wysokobudżetowych serialowych adaptacji powieści. Dzięki temu może on teraz swobodnie rozpisać całą fabułę na osiemdziesiąt odcinków, a nie próbować skondensować ją do dwóch godzin. Zwrócił on też uwagę, że w dzisiejszych trudnych czasach istnieje szczególnie wysokie zapotrzebowanie na seriale science-fiction, gdyż stanowią one dla wielu osób sposób na ucieczkę od codzienności.

Goyer opowiedział też o wpływie pandemii COVID-19 na prace nad „Fundacją". Przyznał, że wymusiła ona na pewne zmiany w ich pierwotnych planach. Początkowo Malta miała stanowić zaledwie jedno z wielu miejsc, w których miał powstawać serial, jednak w związku z pandemią zostali oni zmuszeni do ograniczenia podróży. Postanowili więc nakręcić tam więcej scen, wyszukując lokacje mogące przedstawiać różne planety ze świata „Fundacji".

Według zapowiedzi z zeszłego roku, pierwszy sezon serialu „Fundacja" ma pojawić się w katalogu Apple TV+ jesienią. Będzie on składał się z dziesięciu odcinków. Zagrają w nim m.in. Jared Harris, Leah Harvey i Terrence Mann.

Źródło: Lovin Malta