Dobrze znana czytelnikom MyApple firma MacPaw wypuściła właśnie nową wersję 2.8.0 swojego świetnego programu do szukania duplikatów na komputerze Mac - Gemini 2. Aktualizacja dostępna jest za darmo dla obecnych jego użytkowników oraz subskrybentów usługi Setapp.

Duplikaty plików to zmora wielu użytkowników. Dotyczy to m.in. dokumentów tworzonych często przez różne aplikacje, ale także zdjęć, robionych jedno po drugim przez użytkowników. Od lat z duplikatami pomaga mi walczyć właśnie Gemini 2 (szerzej pisałem o nim tutaj). Najnowsza wersja tego programu robi to jeszcze lepiej dzięki nowej funkcji zwanej monitorem duplikatów.

Zagnieżdża się on w górnym pasku i działa w tle – wtedy, gdy komputer dysponuje akurat wolnymi zasobami. Wystarczy tylko dodać foldery, które ma stale monitorować. Domyślnie monitoringiem objęte są te foldery, w których Gemini 2 wcześniej wykrywało i usuwało duplikaty. Można oczywiście odpowiednie podfoldery dodać do listy wykluczonych z monitoringu (niekiedy jest to wręcz konieczne).

Monitor duplikatów wykrywa m.in. identyczne zdjęcia, pliki wideo i audio oraz różnej maści dokumenty i powiadamia użytkownika, kiedy taki duplikat jest tworzony. W moim przypadku Gemini 2 oraz nowy monitor duplikatów sprawdzają się w przypadku biblioteki zdjęć ale także folder „Pobrane” do którego trafiają na moim Macu zrzuty ekranu.

Program Gemini 2 dostępny jest za jednorazową opłatą w wysokości 171,47 zł za licencję dla jednego komputera Mac lub w ramach płatnej rocznej subskrypcji w cenie 76,10 zł dla jednego komputera Mac (dokładny cennik dostępny jest tutaj). Jest też wersja w Mac App Store (tutaj subskrypcja kosztuje 89,99 zł). Użytkownicy Setapp mogą korzystać z niego za darmo w ramach subskrypcji za tę usługę.