Sąd w hrabstwie Santa Clara rozpoczął postępowanie w sprawie korupcji w tamtejszej policji. Wśród oskarżonych znalazł się Thomas Moyer, główny szef ochrony Apple.

Thomas Moyer jest oskarżony o próbę przekupienia policji obietnicą przekazania przez Apple 200 iPadów o łącznej wartości niemal 70 000 dolarów w zamian za pozytywne rozpatrzenie wniosków o wydanie czterem pracownikom tej firmy pozwolenia na noszenie ukrytej broni. „Transakcja" nigdy nie doszła jednak do skutku, gdyż obie strony w ostatniej chwili dowiedziały się o wydaniu przez prokuraturę nakazu przeszukania biura szeryfa w związku z podejrzeniem o branie łapówek.

Zarzuty postawione Moyerowi mają związek z większym śledztwem w sprawie korupcji. Według prokuratury przedstawiciele tamtejszej policji uczynili sobie z wydawania pozwoleń na broń dodatkowe źródło dochodu i finansowania swoich kampanii politycznych, uzależniając szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku od przekazanych wpłat i darowizn. Przedstawiciele prokuratury przyznali też w oświadczeniu prasowym, że Moyer prawdopodobnie działał pod naciskiem ze strony policjantów, którzy grozili mu, że jeśli nie otrzymają niczego w zamian pracownicy Apple nie dostaną pozwoleń.

Obrońca Moyera powiedział, że jego klient jest niewinny i stał się przypadkową ofiarą walki między prokuraturą a policją. Swoje oświadczenie wydało także Apple. Napisano w nim, że po zawiadomieniu o podejrzeniach przeprowadzono w firmie wewnętrzne śledztwo, które nie wykazało żadnych wykroczeń popełnionych przez szefa ochrony.

Źródła: CNBC, County of Santa Clara Office of the District Attorney