Marka Logitech znana jest ze świetnych, jak nie jednych z najlepszych na świecie, myszek i klawiatur. W swojej ofercie ma jednak także trackballe, które są odwróceniem idei klasycznej kulkowej myszki (kulkę porusza się kciukiem). Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na mysz. Niedawno firma udostępniła nowy model ERGO M575.

To drugi, po MX ERGO, trackball w ofercie Logitech. Tego pierwszego używam od kilku lat zamiennie z myszką MX Master 3.

Nowy model jest w pewnym sensie urządzeniem budżetowym. Oferuje ergonomię droższego modelu za zdecydowanie niższą cenę. Oczywiście coś za coś - w ERGO M575 nie znajdziemy tego wszystkiego, co w droższym trackballu MX ERGO.

Trackball ERGO M575 może być podłączony jedynie do jednego urządzenia. Nie ma – tak jak w MX ERGO – możliwości przełączania się np. pomiędzy dwoma komputerami, komputerem i tabletem itp. Tańszy trackball zasilany jest także z tradycyjnej baterii - cienkiego paluszka AAA. Droższy model posiada akumulator.

Kolejną różnicą jest brak klawisza zmieniającego szybkość przesuwu kursora (w MX Ergo można wybrać pomiędzy bardzo wolnym i bardzo dokładnym oraz szybkim). Wreszcie też ERGO M575 nie posiada ruchomej stopki pozwalającej na zmianę ułożenia trackballu na bardziej pionowy (dla mnie zdecydowanie bardziej wygodny). To ostatnie to oczywiście kwestia przyzwyczajenia. Tydzień pracy z tym trackballem pokazał, że jest to urządzenie wygodne i – podobnie jak droższy model – nie męczy dłoni.

Poza podstawowymi przyciskami i kółkiem przewijania (działającym także jak trzeci przycisk) ERGO M575 posiada dwa dodatkowe umieszczone przy lewej górnej krawędzi (podobnie jak MX ERO) konfigurowalne w aplikacji Logitech Options (ja używam ich do przełączania się pomiędzy poszczególnymi biurkami w macOS).

Przez tydzień testów trackball działał stabilnie i nie gubił połączenia z moim MacBookiem Pro. Widać, że Logitech rozwiązał w końcu ten problem, który w przeszłości irytował niektórych użytkowników komputerów Mac.

Jeśli szukacie stosunkowo taniego trackballa do pracy tylko z jednym urządzeniem to powinniście zainteresować Logitech ERGO M575. Można go kupić w cenie 219 zł.