Dość niespodziewanie firma Ableton zaprezentowała nową wersję, swojego popularnego DAW, który będzie dostępny na początku roku 2021. Jako, że jestem długoletnim użytkownikiem ich oprogramowania, dostałem zaproszenie od zespołu Ableton do udziału w testach najnowszej, jedynastej wersji Live. W bliskim czasie postaram się dokładnie zrecenzować wprowadzone nowe możliwości, funkcje, efekty i instrumenty, a dzisiaj napiszę jakie nowości na nas czekają.

Nowe funkcje

To co mnie, jako użytkownika cieszy najbardziej, to dodanie wielu drobnych, lecz kluczowych funkcjonalności w interfejsie. Mamy nowe, bardziej przejrzyste możliwości nagrywania kilku podejść (tzw. comping), świetną funkcje losowości (random) dynamiki w MIDI, a także możliwość programowania zupełenie nowych parametrów dostępnych dla kontrolerów wspierających standard MIDI MPE (MIDI Polyphonic Expression).

Kolejną nowością jest dodanie skal muzycznych w Piano Roll, co na pewno poprawi komfort pracy kreatywnej i zabiegów takich jak np. pisanie melodii. Inną niesamowitą funkcją, którą docenią na pewno wszyscy muzycy, grający na żywo z oprogramowaniem Ableton jest Tempo Following - czyli w skrócie podążanie komputera poprzez wejścia na naszym interfejsie audio, za tempem jaki dyktuje np. perkusista w naszym zespole.

Nowe instrumenty i kolekcje

Ableton może pochwalić się trzyma nowymi instrumentami, które powstały przy współpracy z cenioną w branży muzycznej firmą Spitfire Audio. Są to brzmienia instrumentów symfonicznych takie jak: Upright Piano (pianino), Brass Quartet (kwartet instrumentów dętych blaszanych) oraz String Quartet (kwartet instrumentów smyczkowych).

W wersji Live 11 dojdą trzy dodatkowe tzw. kolekcje. Jest to zbiór gotowych brzmień stworzonych na podstawie sampli lub instrumentów w połączeniu z dostępnymi w pakiecie efektami. Pierwsza z nich to Voice Box (czyli brzmienia opartę o różnego rodzaju ludzkie głosy), Mood Reel (brzmienia opartę o różnego rodzaju organiczne i syntetyczne dźwięki, przydatne do wypełniania i tworzenia przestrzeni) oraz Drone Lab (tekstury, szumy i tego typu dźwięki użyteczne do tworzenia dźwiękowego tła).

Efekty

W Ableton Live 11 nie zapomniano również o nowych efektach. Na wstępie dostajemy nowy pogłos o nazwie Hybrid Reverb, dwa efekty Spectral Resonator i Spectral Time, PitchLoop89 oraz pakiet o nazwie Inspired by Nature. Hybrid Reverb jest jak nazwa wskazuje hybrydą pogłosu konwolucyjnego z różnymi cyfrowymi algorytmami. Dwa kolejne efekty nie są łątwe do opisania w skrócie - dają bardziej nieprzewidywalne efekty. Pierwszy z nich skonstruowany jest na bazie rezonatora a drugi na bazie opóźnienia.

PitchLoop89 to efekt przy którym pracował muzyk Robert Henke (jeden z założycieli firmy Ableton). Jest to eksperymentalny efekt, inspirowany hardware'owym sprzętem o nazwie Publison DHM 89.

Inspired by Nature to zestaw efektów stworzonych w kolaboracji z Dillon'em Bastan'em, które jak możemy przeczytać czerpią inspirację z naturalnych i fizycznych procesów - brzmi bardzo ciekawie, jednak nie wiele mogę o nich powiedzieć, ponieważ jeszcze nie zostały udostępnione Beta testerom, ale możemy zauważyć je w filmie prezentacyjnym, przygotowanym przez Ableton.

Aktualne ceny:

Obecnie dla użytkowników Live 10 mamy ograniczoną czasowo promocję na upgrade do wersji 11 w cenie 159 Euro.

Więcej informacji na stronie: www.ableton.com