Brytyjski Departament Kultury postanowił wszcząć w przyszłym miesiącu dochodzenie w sprawie Apple Music i innych muzycznych serwisów streamingowych. Ma ono dotyczyć przede wszystkim wynagrodzeń oferowanych artystom za odtwarzanie ich muzyki.

Departament Kultury chce ustalić, czy artyści, których muzyka dostępna jest w Apple Music i innych podobnych serwisach, są za to uczciwie wynagradzani. Dotyczy to nie tylko samej wysokości stawek za pojedyncze odtworzenie, ale też sposobu w jaki pieniądze te są dzielone między wszystkimi upoważnionymi do nich stronami (wykonawcami, wytwórniami, kompozytorami etc.). Przewodniczący powołanej w tym celu komisji Julian Knight chce też sprawdzić, czy model biznesowy przyjęty przez takie serwisy jak Apple Music i Spotify w dalszej perspektywie nie niesie ze sobą ryzyka osłabienia przemysłu muzycznego i spowolnienia jego rozwoju. Komisja ma też zbadać sposób działania promowanych playlist i algorytmów rekomendujących muzykę w serwisach streamingowych, by sprawdzić czy nie dają one nieuczciwej przewagi artystom powiązanym z dużymi wytwórniami.

Mimo iż Apple Music oferuje artystom jedne z najwyższych stawek w branży, to jednak mimo wszystko są one dość niskie. Według ustaleń BBC pojedyncze odtworzenie utworu w Apple Music warte jest średnio trzy grosze. W związku ze wspomnianymi wcześniej podziałami do samych artystów ostatecznie trafia jednak zwykle tylko niewielki ułamek całej zarobionej kwoty.

Źródło: BBC