Tegoroczne modele iPhone'ów otrzymały moduły wspierające sieć 5G. Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że mogą one potrzebować więcej energii do działania. Redaktorzy portalu Tom's Guide postanowili to sprawdzić.

Test polegał na uruchamianiu nowej strony internetowej co trzydzieści sekund przy jasności ekranu na poziomie 150 nitów, aż do momentu rozładowania się ekranu. Poniżej przedstawiono wyniki

Model: Sieć: Czas pracy na baterii:
iPhone 12 Pro: 5G 9 godzin 6 minut
iPhone 12 Pro: 4G 11 godzin 24 minuty
iPhone 12: 5G 8 godzin 25 minut
iPhone 12: 4G 10 godzin 23 minuty
iPhone 11 Pro: 4G 10 godzin 24 minuty
iPhone 11: 4G 11 godzin 16 minut

Z przeprowadzonych testów wynika, że sieć 5G skraca o około 20 procent czas pracy na baterii. Jest to jeden z powodów wprowadzenia przez Apple trybu smart data, który zarządza sieciami - wyłącza on sieć 5G, gdy ta nie jest potrzebna. Dla przykładu, gdy użytkownik pobiera muzykę przy zablokowanym ekranie, wtedy iPhone używa sieci 5G.

Należy pamiętać, że użytkownicy mogą również sami decydować, z której sieci chcą korzystać. Łączność 5G można na stałe wyłączyć. Drugą opcją jest tryb 5G Auto, która dopiera sieć do zapotrzebowania.

Osby, które kupią iPhone'a z serii 12 i chcą korzystać z dwóch kart SIM nie będą mieli początkowo dostępu do sieci 5G. Sytuacja ta powinna zostać rozwiązana wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu iOS 14.

Źródło: Tom's Guide