Mark Zuckerberg, założyciel i prezes Facebooka, z roku na rok coraz bardziej angażuje się w działalność polityczną. Według raportu The Wall Street Journal, mógł on wykorzystywać zdobyte w ten sposób kontakty do szkodzenia innym firmom, w tym m.in. Apple.

Według informacji zdobytych przez The Wall Street Journal, Zuckerberg starał się wykorzystywać swoje wpływy by odsunąć uwagę polityków od własnej firmy, której coraz częściej zarzuca się m.in. praktyki monopolistyczne, naruszanie prywatności użytkowników oraz ułatwianie szerzenia dezinformacji, i przekierować ją na konkurentów. Przekonywał on amerykańskich polityków, że jako iż Apple ma całkowitą kontrolę nad systemami operacyjnymi z których korzysta spora część mieszkańców Stanów Zjednoczonych, firma ta powinna znajdować się pod większym nadzorem ze strony rządu. Nakłaniał ich też do bliższego przyjrzenia się chińskiemu serwisowi społecznościowemu TikTok, który w krótkim czasie zdobył ogromną popularność na rynku amerykańskim.

Zarówno Facebook jak i Apple trafiły ostatnio pod lupę amerykańskiej komisji antymonopolowej. Po trwającym ponad rok dochodzeniu stwierdziła ona, iż obie te firmy nadużywają swojej pozycji rynkowej w sposób szkodliwy dla konkurencji i zaleciła rządowi wprowadzenie w związku z tym szeregu nowych regulacji prawnych.

Źródła: 9to5Mac, AppleInsider