Amerykańska komisja antymonopolowa zakończyła niedawno trwające ponad rok dochodzenie dotyczące firm Apple, Alphabet, Amazon i Facebook. W podsumowującym je raporcie stwierdziła, iż wykorzystują one swoje rynkowe pozycje w sposób szkodliwy zarówno dla konkurentów jak i klientów, zalecając jednocześnie wprowadzenie w związku z tym nowych regulacji prawnych. Bill Gates, współzałożyciel i były prezes Microsoftu, uważa jednak, że komisja podeszła do całej sprawy w niewłaściwy sposób.

Bill Gates stwierdził w wywiadzie dla serwisu GeekWire, że amerykańska komisja antymonopolowa nie powinna zajmować się sprawami wszystkich tych firm jednocześnie, gdyż każda operuje na innym polu i dotyczą jej inne problemy i zagrożenia. Zwrócił on uwagę na to, że przedstawiciele komisji wrzucili do jednego worka media społecznościowe, reklamy internetowe oraz cyfrowy handel, a następnie próbowali wymyślić przepisy, które rozwiążą problemy wszystkich tych branż jednocześnie. Jego zdaniem znalezienie sensownych i skutecznych rozwiązań jest możliwe tylko wtedy, gdy komisje będą zajmować się każdą firmą i każdą branżą z osobna.

Gates przyznał też, że gdy w przeszłości kierowana przez niego firma była obiektem dochodzeń różnych komisji antymonopolowych, sam popełnił wiele błędów, które odbiły się negatywnie na rynkowej pozycji Microsoftu. Zwrócił on jednak uwagę na to, że inne firmy z pewnością wyciągnęły wnioski z jego porażek i dzięki temu potrafią dziś lepiej radzić sobie w takich sytuacjach.

Źródło: CNBC