Znana dobrze w Polsce marka TCL w tym roku wprowadziła na rynek kilka nowych ciekawych modeli telewizorów, jeden 8K QLED - X815 - oraz dwa 4K QLED - C815 i C715. Ten ostatni z ekranem o przekątnej liczącej 55 cali miałem okazję ostatnio testować.

Telewizor TCL C715 prezentuje się bardzo dobrze. Posiada smukła sylwetkę z niewielkimi metalowymi ramkami. Urządzenie posiada panel QLED typu VA o rozdzielczości 4K ze wsparciem dla HDR 10, HDR 10+ oraz Dolby Vision. Skupię się więc przede wszystkim na obrazie, gdyż obecnie na polskim rynku TCL stał się poważną konkurencją dla Samsunga oferując stosunkowo niedrogie telewizory właśnie z panelem QLED.

Panel VA QLED, odświeżany z częstotliwością 60 Hz, zapewnia bardzo dobry poziom czerni i kontrastu, a to dzięki 1296 strefom kontrastu. Wygląda to naprawdę dobrze i to pomimo tego, że ekran ma podświetlenie krawędziowe. Telewizor świetnie radzi sobie zarówno z filmami w Dolby Vision jak i w HDR10 dostępnymi w popularnych serwisach VOD oraz z obrazami w rozdzielczości 4K, jak i tymi w niższych, jak Full HD czy HD. Te ostatnie przeskalowuje w górę tak, że obrazy są ostre i wyraźne bez poszarpanych krawędzi. C715 bardzo dobrze radzi sobie także w grach i oferuje odpowiedni tryb, który jednak trzeba aktywować ręcznie. Deklarowany przez producenta input lag wynosi jedynie 8 ms, co powinno zadowolić większość graczy. Szkoda tylko, że panele stosowane przez TCL nie są jaśniejsze. Maksymalnie oferują one jedynie 400 nitów.

Telewizor wyposażony jest w standardowe głośniki o mocy 20W każdy, które w zupełności wystarczają do oglądania telewizji. Da się na nich także oglądać filmy (zwłaszcza te, w których przeważa głos, a nie muzyka) czy grać w gry, a nawet słuchać muzyki. TCL chwali się oczywiście tym, że telewizor może konkurować z domowym stereo, ale wszystko zależy od tego, kto jaki zestaw stereo ma w domu. Przy oferowanej przez ten telewizor jakości obrazu zdecydowanie zatem warto wyposażyć go w dodatkowy soundbar. Takie urządzenie TCL także ma w swojej ofercie (więcej o nim już niebawem). Co ważne, telewizor wspiera Dolby Atmos, można więc podłączyć do niego odpowiedni soundbar i cieszyć się dźwiękiem przestrzennym.

TCL od lat stosuje w swoich smart telewizorach sprawdzone rozwiązanie od Google czyli system Android TV. W modelu C715 jest to Android 9.0, który działa niezawodnie i jest nieznacznie szybszy od tego, w opisywanym przeze mnie kilka miesięcy temu modelu 55EC78, choć oba urządzenia mają ten sam czterordzeniowy procesor Cortex A55 i 2G pamięci RAM. Różnice nie są jednak znaczne i już w przypadku tamtego telewizora nie miałem powodów do narzekania. Jedyne do czego można się przyczepić w telewizorach z Android TV i to różnych marek to czas uruchamiania. Nie trwa to oczywiście wieczność, ale jest to wyraźnie dłużej niż w przypadku telewizorów z dedykowanym własnym systemem.

Wybór Android TV jest zrozumiały. To popularna i otwarta platforma, wykorzystywana przez wielu producentów. W sklepie Play nie brakuje też aplikacji różnych serwisów VOD, stacji telewizyjnych. To przyda się zwłaszcza w konkretnych kanałów telewizyjnych czy serwisów, których aplikacji często próżno szukać w wersji dla systemów Tizen (Samsunga) albo webOS (LG). Z drugiej jednak strony z jakością aplikacji dostępnych w sklepie Google Play jest różnie, ale na to już producent telewizora wpływu nie ma.

Oczywiście jako użytkownik produktów Apple, kupujący filmy w iTunes i korzystający z Apple TV+ mogę narzekać na brak aplikacji Apple TV dla systemu Android TV. To jest już jednak moim zdaniem wina Apple. Spodziewam się, że prędzej czy później pojawi się jej wersja właśnie dla tego systemu operacyjnego. Apple coraz bardziej zależy na tym, by oferowane przez jej serwis VOD filmy i seriale były dostępne dla możliwie najszerszego grona odbiorców.

Systemem jak i całym telewizorem sterować można za pomocą pilota czy też aplikacji Android TV na smartfona (działającej właściwie jak pilot). Dodatkowo C715 oferuje sterowanie głosowe za pomocą wbudowanych w niego czterech mikrofonów.

Telewizor wyposażony jest w trzy poty HDMI, z których jeden wspiera ARC (audio return channel do podłączania soundbaru), dwa porty USB, port Ethernet, port antenowy, wyjście optyczne AV i gniazdo słuchawek. C715 łączyć się może z siecią bezprzewodowo, wspiera zarówno WiFi 2,4 GHz jak i 5 GHz.

TCL swoim modelem C715 udowodniło, że stosunkowo niedrogi telewizor – obecnie kupić go można za około 3000 zł. – może oferować bardzo dobrej jakości obraz generowany przez panel QLED 4K bez właściwie żadnych kompromisów.

Grafiki: TCL