Trzy lata temu Apple pod wpływem nacisków ze strony rządu Chińskiej Republiki Ludowej usunęło z chińskiego App Store kilkaset aplikacji VPN oraz dwa popularne czytniki RSS. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji i spotkała się z głośną krytyką. Teraz sytuacja ta powtarza się, choć na znacznie mniejszą skalę.

Twórcy Fiery Feeds i Reeder, popularnych czytników RSS, poinformowali za pośrednictwem serwisu Twitter, że ich aplikacje zostały usunięte z chińskiego App Store. Ze strony Apple otrzymali tylko krótkie wyjaśnienie, że zawierały one treści nielegalne w tym kraju. Prawdopodobnie oznacza to, iż podobnie jak w przypadku aplikacji usuniętych trzy lata temu pozwalały one użytkownikom uzyskać dostęp do stron internetowych blokowanych normalnie przez Projekt Złota Tarcza - wprowadzony w CHRL system cenzury internetu nazywany też często „Wielkim Chińskim Firewallem".

Apple zwykle dba o wizerunek firmy angażującej się w walkę o prawa człowieka, jednak wielokrotnie okazało się, że w przypadku Chin jest ona w stanie iść w tej kwestii na pewne ustępstwa. Oprócz wspomnianego już usuwania niewygodnych dla rządu aplikacji z chińskiego App Store (oprócz VPN i czytników RSS były to też m.in. aplikacje dające dostęp do zakazanej literatury) na przestrzeni kilku ostatnich lat firma ta m.in. przeniosła dane chińskich użytkowników iCloud na rządowe serwery, usunęła emoji z flagą Tajwanu i wydała zakaz przedstawiania Chin w złym świetle w filmach i serialach powstających na potrzeby Apple TV+.

Źródło: MacRumors