Kolejna magiczna bariera właśnie padła. Wycena Apple na giełdzie w USA przekroczyła granicę 2 bln USD.

Nie jest tajemnicą, że spółki technologiczne w Stanach Zjednoczonych znakomicie sobie radzą nawet podczas światowej pandemii COVID-19. Pisaliśmy o tym niedawno w Magazynie MyApple. Wygląda na to, że z jednej strony te spółki uniezależniły się od całego świata i jednocześnie uniewrażliwiły się na koronawirusowy kryzys. Z drugiej strony, cały świat, który próbuje przenieść swój biznes do on-line’u uzależnił się od takich spółek jak Apple, Amazon, Facebook, Alphabet (spółka matka Google), czy Microsoft.

Skutkuje to co rusz rekordami na notowaniach giełdowych wyżej wymienionych spółek. Dzień wczorajszy, 19 sierpnia 2020 r., przejdzie do historii jako ten, w którym Apple jako pierwsza notowana spółka w USA przekroczyła wycenę 2 bilionów dolarów. Przyczyniły się do tego choćby fenomenalne ostatnie wyniki okresowe spółki. Należy zwrócić uwagę, że stało się to podczas notowań ciągłych. Kurs zamknięcia dał wycenę 1,979 bln USD.

Kurs Apple za ostatnie 3 lata. Źródło: Stooq.pl

Aktualny ranking technologicznych gigantów:

  • Apple 1,979 bln USD
  • Amazon 1,633 bln USD
  • Microsoft 1,587 bln USD
  • Alphabet 1,052 bln USD
  • Facebook 748 mld USD

Do porównania warto też dodać Saudi Aramco, paliwowego giganta z Arabii Saudyjskiej, który jest notowany na giełdzie Rijadzie (stolica Arabii Saudyjskiej). Aktualna wycena Saudi Aramco to 7,509 bln riali saudyjskich, co po przeliczeniu po aktualnym kursie daje wycenę równo 2 bln USD. Aktualnie Apple jest więc drugą największą spółką na świecie, choć akurat wczoraj, podczas sesji giełdowej, kolejność na najwyższym stopniu podium była odwrotna.