30 lipca Apple opublikowało wyniki finansowe za III kwartał roku finansowego 2020 (II kwartał roku kalendarzowego). Wygląda na to, że nikt nie spodziewał się aż tak dobrych wyników. Można to było odczuć po reakcji amerykańskiej giełdy. Kurs Apple na piątkowej sesji wzrósł aż o 10% i sięgnął kolejnych historycznych rekordów.

Wyniki Apple w podziale na segmenty produktowe są następujące:

  • iPhone 26,4 mld USD (rok temu 25,9 mld USD, +2% r/r)
  • Mac 7 mld USD (rok temu 5,8 mld USD, +20% r/r)
  • iPad 6,5 mld USD (rok temu 5 mld USD, +30% r/r)
  • Akcesoria 6,4 mld USD (rok temu 5,5 mld USD, +16% r/r)
  • Usługi 13,1 mld USD (rok temu 11,4 mld USD, +15% r/r)

Łączne przychody Apple wyniosły 59,6 mld USD wobec 53,8 mld USD rok temu w analogicznym kwartale (+10% r/r). Zysk netto spółki wyniósł aż 11,2 mld USD wobec 10 mld USD rok temu (+12 r/r).

Apple „odfrunęło”. Tak można w skrócę skomentować te wyniki. Należy zwrócić uwagę, że są to wyniki za kwartał, w którym na całym świecie, a w Stanach Zjednoczonych w szczególności, szaleje pandemia COVID-19. Cały świat spodziewał się więc raczej gorszych wyników, ewentualnie odrobinę lepszych. Natomiast te ogłoszone w czwartek są wręcz astronomiczne. Trudno było spodziewać się komukolwiek aż takiego skoku Apple. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że w poprzednim kwartale wyniki Apple były gorsze od ich własnych prognoz (aczkolwiek lepsze niż rok wcześniej), a wraz z ich publikacją spółka zapowiedziała, że kończy publikacje prognoz na kolejne kwartały. Więc tym bardziej nie było wiadomo czego się spodziewać. A tu ogromne zaskoczenie, rekordowe wyniki we wszystkich kategoriach produktowych, rekordowy zysk w III kwartale finansowym, czym kurs akcji odpowiedział ogromnym wzrostem na nowe historyczne maksima (powyżej 400 USD za akcję).

Kurs akcji Apple za ostatni rok. Źródło: stooq.pl

Wydaje się więc, że pandemia COVID-19 nie dość, że nie szkodzi wynikom Apple, to im wręcz pomaga. W czasach pracy zdalnej, wszechobecnego home-office produkty takich spółek jak Apple są wręcz bardziej potrzebne niż przed wybuchem pandemii. I nic nie zapowiada, żeby ten trend miał się wkrótce zmienić.

Inne ważne dane z ogłoszenia ostatnich wyników finansowych:

  • 70% kupujących zegarki Apple było nowymi użytkownikami (był to ich pierwszy Apple Watch).
  • W ostatnim kwartale Apple skupiło akcji własnych za 16 mld USD oraz wypłaciło w formie dywidendy aż 3,7 mld USD.
  • Aktualne zadłużenie Apple to 113 mld USD (pozycja gotówkowa netto to 81 mld USD).
  • Zarząd spółki zapowiedział split akcji w stosunku 4:1 (4 nowe akcje za 1 starą) na dzień 31 sierpnia 2020 r.
  • Apple ponownie nie podało prognozy na kolejny kwartał.