Zapadł wyrok w sprawie toczącej się między Apple a Komisją Europejską, dotyczącej niesłusznie obniżonej stawki podatkowej, która obowiązywała Apple na terenie UE. Sąd rozstrzygnął ją na korzyść firmy z Cupertino. Organ UE domagał się zapłacenia przez Apple 13 miliardów euro (58,5 miliarda złotych) z tytułu zaległych podatków w Irlandii.

W pozwie przeczytać można, że irlandzki rząd miał udzielić firmie niedozwolonej pomocy publicznej, ale sąd stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do tego by to udowodnić.

Sprawa rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to przedstawiciele Komisji Europejskiej stwierdzili, że w wyniku błędnej interpretacji przepisów podatkowych, firma Apple przez ponad 20 lat płaciła niższe podatki niż powinna. Stawka podatkowa, która obowiązywała Apple od 2003 roku wynosiła 1%, a w 2014 roku spadła do 0,005%, co oznacza, że od każdego miliona euro zysków firma płaciła 500 euro podatków.

Komisja Europejska może odwołać się od tego wyroku w ciągu 14 dni i skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: TVN24