W systemie watchOS 7 nie będzie dostępna funkcja Force Touch, polegająca na mocnym naciśnięciu ekranu zegarka w celu wywołania alternatywnych funkcji. Co więcej, Apple Watch Series 6 będzie prawdopodobnie pozbawiony komponentów, które pozwalają na działanie tej funkcji. Apple zdecydowało całkowicie zrezygnować z tego rozwiązania.

Funkcja Force Touch używana jest w systemie ‌watchOS 6‌ do uruchamiania dodatkowych funkcji, takich jak usuwanie wszystkich powiadomień czy konfigurowanie bieżącej tarczy zegarka. W watchOS 7 opcje te nie będą już dostępne za pomocą Force Touch. Takie informacje wynikają z nowych wytycznych dotyczących interfejsu użytkownika dla programistów tworzących aplikacje dla tego systemu. Apple zaleca deweloperom przeniesienie ukrytych elementów menu do innego widoku lub do opcji ustawień.

Informacje te potwierdza działanie wersji beta systemu watchOS 7. W bieżącej wersji, po mocnym naciśnięciu widoku aplikacji pojawia się wybór widoku - siatka lub lista. W nowym systemie opcja ta przeniesiona została do aplikacji Ustawienia. Podobnie jest w przypadku aplikacji Kalendarz i Aktywność. Dostosowywanie tarczy dostępne jest po długim naciśnięciu ekranu.

Warto przypomnieć, że iPhone'y 8 i 8 Plus są ostatnimi modelami, które wspierają technologię 3D Touch. W modelach, które nie wspierają tego rozwiązania wprowadzono technologię Haptic Touch.

Źródło: MacRumors