Problemy z automatyzacją produkcji iPhone'ów
W serwisie The Information pojawił się obszerny raport na temat problemów dotyczących automatyzacji produkcji, z którymi od dłuższego czasu boryka się firma Apple.
Według informacji, od 2012 w strukturach firmy Apple funkcjonuje zespół specjalistów z zakresu robotyki i automatyki. Prace odbywają się w tajnym laboratorium w Sunnyvale w Kalifornii, a ich celem jest zmniejszenie liczby pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za montaż urządzeń na liniach produkcyjnych.
Zespół napotkał jednak na trudności związane z projektowaniem większości robotów. Zbudowanie robota, który wkręca śruby należy podobno do najtrudniejszych w branży. Robot musi podnieść śrubę, ustawić pod określonym kątem i wkręcić w określone miejsce z pomocą kamer przemysłowych.
Apple wykorzystuje jednak tak małe śruby, że nie ma obecnie sposobu na ich automatyczne wkręcanie z odpowiednią siłą. W odróżnieniu od robotów ludzie są w stanie wyczuć odpowiednią siłę i wkręcić taką śrubę.
Nakładanie kleju do przyklejenia panelu wyświetlacza jest również bardzo precyzyjną czynnością. Specyfikacje Apple wskazują, że klej powinien być nakładany w odległości jednego milimetra od poszczególnych miejsc na produkcie. Pracownicy wykonują tą pracę o wiele bardziej precyzyjnie niż roboty.
Wiele rozwiązań dotyczących automatyzacji nie zostało podobno wdrożonych, ale według doniesień proste czynności wykonywane są właśnie przez roboty. Należy do nich między innymi testowanie produktów.
W raporcie znaleźć można więcej przykładów porażek w tym zakresie. W 2014 roku podjęto próbę zautomatyzowania montażu 12-calowego MacBooka, ale linia produkcyjna sprawiała bardzo dużo problemów. Czynności wykonywane przez roboty wymagały korekty, której dokonywać musieli ludzie.
Warto przypomnieć, że w 2018 roku Apple zaprezentowało robota wykorzystywanego do rozbiórki starych iPhone'ów zwracanych do firmy w ramach programu recyklingu. Daisy, bo tak nazywa się ten robot, może rozebrać na posortowane części do 200 iPhone'ów na godzinę. Maszyna ta pracuje w zakładzie Apple w Austin w Teksasie i jest podobno jednym z największych sukcesów zespołu ds. automatyzacji.
Źródło: MacRumors za The Information