Tydzień temu pisałem o tym, że Apple w związku z pandemią COVID-19 udostępniło za darmo 90-dniową wersję trial aplikacji Final Cut Pro X wykorzystywaną przez profesjonalistów do montażu i postprodukcji wideo. Mając zatem 90 dni warto poświęcić ten czas na dobry kurs wideo przedstawiający w szczegółach tę bardzo rozbudowaną aplikację. I taki kurs, co ważne prowadzony po polsku, właśnie się pojawił. Jego autorem jest Igor Podgórski, a MyApple jest jego patronem medialnym.

Igor omawia w nim wszystkie właściwie funkcje i aspekty pracy z Final Cut Pro X. Kurs podzielony jest na pięć części. W pierwszej omawia podstawy związane z zarządzaniem projektem, a więc tworzenie bibliotek, wydarzeń projektów, zmiana ich ustawień, tworzenie plików proxy, pracę z projektem wielokamerowym, pracę na dwóch monitorach, słowa kluczowe (keyword) i tagi, przywracanie plików, renderowanie w tle czy czyszczenie pamięci podręcznej i archiwizację projektu oraz eksport i render gotowego filmu. W drugiej omawia w szczegółach jego funkcje montażowe, w tym skimming, kopiowanie efektów na klipy, magnetic timeline, techniki L-cut i J-cut, tworzenie sekwencji w zwolnionym tempie i wiele wiele innych. W trzeciej części zajmuje się postprodukcją audio, w kolejnych korekcją kolorów, koloryzacją oraz programem Compressor. Uff.. materiału jest naprawdę sporo. Szczegółowy spis treści znajdziecie poniżej.

Nie ukrywam, że dotąd byłem całkowitym noobem jeśli chodzi o Final Cut Pro X, montaż i postprodukcję wideo. Pobrałem więc 90-dniowy trial Final Cut Pro X i zabrałem się do nauki.

Każdy z filmów trwa od pięciu do kilkunastu minut i omawia konkretny temat. Igor prowadzi zajęcia w optymalnym tempie. Nie jest ani za wolno, ani za szybko (osobiście nie lubię kursów, gdzie zbyt często muszę wstrzymywać wideo albo je cofać), nie miałem więc problemów z tym, by za nim nadążyć. Każda z funkcji i każde wykonywane przez niego działanie jest dokładnie omówione. Dzięki temu bezboleśnie można wejść głębiej w środowisko tego programu. Igor odkrywa na poszczególnych filmach różne, często trudno dostępne, funkcje programu i tłumaczy w prosty sposób, to co w Final Cut Pro X jest niezbyt intuicyjne.

Przejdź na stronę kursu Final Cut Pro X.

Co ważne, Igor udostępnia także pomocnicze i przykładowe materiały, na których pracuje, dzięki czemu nie trzeba martwić się o swoje własne pliki wideo, które nie koniecznie mogą oferować odpowiednią jakość. Przykładem może być tutaj jedna z pierwszych lekcji - praca z projektem wielokamerowym - gdzie bezpośrednio pod filmem znajdziemy linki do pobrania plików z obu kamer. To dla mnie ważne, że podczas kursu mogę skupić się tylko na nauce, a nie na organizowaniu sobie odpowiednich materiałów.

Dużym plusem jest także obietnica dożywotniego dostępu do kursu i jego przyszłych aktualizacji. To bardzo dobra praktyka, którą stosuje kilku moich ulubionych wykładowców Swifta. Dodatkowo kursanci Igora mają dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie mogą na bieżąco zadawać mu pytania i omawiać poszczególne lekcje.

Kurs online Final Cut Pro X autorstwa Igora Podgórskiego to kilka godzin wykładów wideo. Biorąc pod uwagę okazję, jaką jest darmowy 90-dniowy trial Final Cut Pro X oferowany przez Apple to 347 zł za wspomniane kompleksowe szkolenie online nie jest wygórowaną ceną. Dostajemy za to bardzo dużą dawkę łatwo podanej wiedzy przez kogoś, kto wie o czym mówi i ma doświadczenie w tym programie.

Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z Final Cut Pro X to warto zainwestować te pieniądze i to dość szybko. Kurs w sprzedaży dostępny jest tylko do 17 kwietnia.

Szczerze polecam!

Kurs online: Final Cut Pro X

Na koniec obiecany spis treści:

Zarządzanie projektem

 1. Tworzenie bibliotek (libraries), wydarzeń (events) i projektów (projects).
 2. Zmiana ustawień projektu.
 3. Tworzenie plików proxy (aby montować 4K na słabszym komputerze).
 4. Praca z projektem wielokamerowym (multicam project).
 5. Praca na dwóch monitorach.
 6. Keywordy i tagi.
 7. Relink files, czyli przywracanie plików, które zmieniły lokalizację.
 8. Renderowanie w tle.
 9. Czyszczenie pamięci podręcznej i archiwizacja projektu.
 10. Eksport projektu do filmu w pliku (render).
 11. Funkcje montażowe

Narzędzia montażowe

 1. Skimming i inne narzędzia wspomagające sprzedaż.
 2. Skróty klawiaturowe przyspieszające montaż.
 3. Kopiowanie efektów na klipy na osi czasu.
 4. Role klipów video i ich kolory.
 5. Wszystko o pracy na magnetic timeline.
 6. Technika L-cut i J-cut.
 7. Tworzenie sekwencji w zwolnionym tempie.
 8. Przejścia z wykorzystaniem speedramp (przyspieszeń i zwolnień).
 9. Przejścia między klipami (transitions).
 10. Wyciszanie i wyłączanie klipów na osi czasu.
 11. Dodawanie napisów i elementów graficznych.
 12. Adjustment layer – czym jest i jak z nim pracować? (kurs zawiera plik do pobrania).
 13. Stabilizacja ujęć.
 14. Dopasowywanie proporcji obrazu do projektu.

Podstawowa postprodukcja audio

 1. Audio meters, czyli wykresy wyświetlające głośność audio.
 2. Kompresor, limiter i inne efekty audio.
 3. Typy ścieżek dźwiękowych.
 4. Automatyczna synchronizacja audio z video

Podstawowa korekcja kolorów i koloryzacja

 1. Analiza materiału video pod kątem korekcji kolorów za pomocą wykresów (scopes).
 2. Okna do porównywania kolorów dwóch ujęć.
 3. Poprawa balansu bieli.
 4. Podstawy korekcji kolorów (color correction).
 5. Podstawy koloryzacji (color grading).
 6. Praca z LUTami.

Compressor

 1. Instalacja Compressora.
 2. Praca z Compressorem.
 3. Eksport filmu z FCPX z wykorzystaniem Compressora.

Kliknij i przejdź na stronę kursu