Na stronie Apple przeczytać można, że „CarPlay to lepszy i bezpieczniejszy sposób korzystania z telefonu iPhone w samochodzie, który pozwala skupić się na drodze”. Nie jest to zgodne z wynikami badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację IAM RoadSmart.

W przeprowadzonych badań wynika, że korzystanie z CarPlay podczas jazdy jest bardziej niebezpieczne niż pisanie SMS-ów i rozmowa prowadzona przez telefon trzymany przy uchu.

Reakcje kierowców były wolniejsze o 36% w przypadku głosowej obsługi systemu CarPlay i aż o 57% wolniejsze podczas korzystania z ekranu dotykowego. W przypadku pisania SMS-ów i rozmowy przez telefon wynik ten wyniósł odpowiednio 35 i 46%.

CarPlay

Badanie wykazało, że podczas korzystania z systemu CarPlay lub Android Auto kierowcy mają problem z utrzymaniem samochodu w obrębie swojego pasa ruchu, utrzymywaniem stałej prędkości i wyprzedzaniem innych pojazdów. Co więcej, dotykowe sterowanie tego typu systemem powodowało, że kierowcy odrywali wzrok od tego co dzieje się na drodze na dłużej niż zalecają wytyczne NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Dodatkowo, według nich czas ten był średnio o około 5 sekund dłuższy niż im się to wydawało.

Warto podkreślić, że w badaniach udział wzięło tylko 40 uczestników. Co więcej, podczas testów dwudziestu z nich korzystało tylko z CarPlay, a pozostałe dwadzieścia osób sprawdzało jak prowadzi się auto wyposażone w system Android Auto. Nie wiadomo też w jakim stopniu poszczególni użytkownicy znali obsługę tych systemów, ale przed rozpoczęciem badań przeszli kurs dotyczący ich działania.

IAM RoadSmart wzywa firmy i organizacje rządowe do przeprowadzania testów i zatwierdzania tego typu systemów, w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z nich podczas jazdy. Raport z testów dostępny jest na stronie IAM RoadSmart.

Źródło: MacRumors za IAMRoadSmart