W październiku 2018 roku firma Microsoft zapowiedziała nową usługę, noszącą roboczą nazwę Project xCloud, mającą umożliwić strumieniowanie gier z chmury. Przez długi czas nie było wiadomo, czy projekt ten będzie oficjalnie wspierać urządzenia z systemem iOS, bo choć materiały prasowe wspominały bardzo ogólnikowo o możliwości gry na dowolnym smartfonie z dostępem do internetu, to jednak testy usługi odbywały się wyłącznie na urządzeniach z Androidem (i tylko takie smartfony pojawiały się w materiałach promocyjnych). Teraz jednak firma Microsoft rozpoczęła wreszcie także testy aplikacji Project xCloud dla iOS.

Zamknięte testy Project xCloud dla iOS odbywają się za pośrednictwem należącej do Apple platformy TestFlight. Obecnie bierze w nich udział 10 tysięcy użytkowników z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto jednak zauważyć, iż aplikacja udostępniona do testów użytkownikom iOS jest znacznie bardziej ograniczona od tej, którą testują już od jakiegoś czasu użytkownicy urządzeń z Androidem. Zamiast 50 gier dostępnych obecnie w testowej wersji usługi Project xCloud oferuje ona jedną - Halo: The Master Chief Collection. Nie znajdziemy w niej też opcji strumieniowania gier bezpośrednio z konsoli Xbox One. Przedstawiciele Microsoftu zaznaczają jednak, iż ograniczenia te wynikają wyłącznie z konieczności dostosowania aplikacji do regulaminu App Store i TestFlight.

Przyznam szczerze, że bardzo ciekawi mnie jak ostatecznie będzie wyglądać aplikacja xCloud dla iOS i czy będzie się ona różnić od wersji dla innych systemów. Nie od dziś wiadomo, iż Apple podchodzi bardzo niechętnie do wszelkich aplikacji i usług pozwalających użytkownikom iUrządzeń grać w gry spoza App Store. Dwa lata temu głośno było o aplikacji Steam Link, pozwalającej strumieniować gry z komputera na urządzenia z systemem iOS, którą Apple wycofało z App Store na chwilę przed jej oficjalną premierą za naruszanie regulaminu sklepu. Ostatecznie aplikacja ta została udostępniona użytkownikom dopiero rok po planowanej premierze w mocno zmienionej wersji ograniczającej jej funkcjonalność. Może się więc okazać, że by uniknąć podobnych problemów firma Microsoft również będzie musiała wprowadzić pewne ograniczenia w ostatecznej wersji swojej aplikacji, tak samo jak robi to teraz w trakcie jej testów.

Firma Microsoft nie ujawniła jeszcze planowanej daty premiery usługi Project xCloud i ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za korzystanie z niej. Nie wiadomo też, czy wystartuje ona jednocześnie na całym świecie, czy też wzorem uruchomionej niedawno podobnej usługi Google Stadia będzie początkowo dostępna tylko w wybranych krajach.

Źródło: Major Nelson