W marcu firma Google zapowiedziała oficjalnie nową usługę o nazwie Stadia, pozwalającą użytkownikom strumieniować gry z jej serwerów na komputery, telewizory i urządzenia mobilne. Wczoraj odbyła się konferencja, w trakcie której ujawniono nowe informacje dotyczące tego serwisu.

W odróżnieniu od zapowiedzianej niedawno usługi Apple Arcade, w której startowy katalog gier ma składać się głównie z nowych, niezależnych produkcji stworzonych specjalnie na jej potrzeby, Google Stadia stawia przede wszystkim na głośne hity znane z konsol i komputerów. Użytkownicy tej usługi będą mogli zagrać za jej pośrednictwem m.in. w Destiny 2, Mortal Kombat 11, Assassin's Creed Odyssey, NBA 2K, Metro Exodus, Final Fantasy XV oraz zapowiedziane niedawno Baldur's Gate 3 i Borderlands 3. Warto jednak mieć na uwadze, że w odróżnieniu od Apple Arcade, Stadia nie będzie oferować użytkownikom nieograniczonego dostępu do wszystkich gier ze swojego katalogu. Niektóre z nich będą dostępne za darmo dla osób opłacających abonament, jednak za pozostałe trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Miesięczny abonament w usłudze Google Stadia ma kosztować 9,99 USD. Za tę cenę oprócz wspomnianego już dostępu do wybranych gier z katalogu usługi dostaniemy też zniżkę na zakup pozostałych gier, dostęp do streamingu w rozdzielczości 4K oraz wcześniejszy dostęp do nowych dodatków w grze Destiny 2. W 2020 roku Google wprowadzi też jej darmową wersję, pozwalającą strumieniować (w jakości HD) gry zakupione w Google Play bez żadnych dodatkowych opłat. Przed oficjalnym startem usługi będzie można też nabyć pakiet Google Stadia Founder's Edition, w skład którego wejdzie limitowana edycja pada Google Stadia Controller w kolorze Night Blue (usługa ma też współpracować z dowolnym kinnym ontrolerem do gier kompatybilnym z urządzeniem z którego korzystamy), Chromecast Ultra, gra Destiny 2 z wszystkimi dodatkami, trzymiesięczna subskrypcja Stadia Pro oraz Stadia Buddy Pass (kod pozwalający zaprosić do usługi znajomych i podarować im trzy miesiące darmowego abonamentu). Osoby, które kupią ten pakiet, będą też mogły zyskać dostęp do usługi nieco wcześniej niż pozostali użytkownicy.

Usługa Google Stadia docelowo ma być dostępna na każdym urządzeniu obsługującym najnowszą wersję przeglądarki Chrome, jednak początkowo będzie miała ona kilka sprzętowych ograniczeń. Streaming na smartfony będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy modeli Pixel 3 i Pixel 3a, zaś do strumieniowania gier na telewizory wymagana będzie przystawka z rodziny Chromecast. Wsparcie dla innych modeli smartfonów (w tym iPhone'ów), telewizorów i przystawek telewizyjnych zostanie zaś wprowadzone dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. Z Google Stadia od samego początku będą mogli jednak korzystać użytkownicy komputerów i tabletów obsługujących przeglądarkę Chrome. Ograniczenie dla wielu graczy może stanowić jednak wymagana prędkość internetu. Według zapowiedzi Google minimum potrzebne do komfortowej gry to 10 Mbps, jednak by strumieniować obraz w najwyższej możliwej jakości potrzeba już 35 Mbps.

Usługa Google Stadia będzie miała swoją premierę w listopadzie bieżącego roku. Początkowo będzie ona dostępna w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. W 2020 roku ma ona pojawić się również w innych krajach, jednak jak na razie nie wiadomo, czy na liście znajdzie się też Polska.