9 maja firma Valve zapowiedziała aplikację Steam Link, mającą umożliwić strumieniowanie gier zakupionych w serwisie Steam na urządzenia z systemem iOS i tvOS. Okazuje się jednak, że aplikacja ta nie pojawi się w App Store w zapowiedzianym terminie, gdyż Apple zdecydowało się odmówić jej publikacji.

Z oświadczenia wydanego przez Valve wynika, że chociaż zespół App Store zaakceptował aplikację Steam Link 7 maja, to jednak dzień po publikacji oficjalnej zapowiedzi decyzja ta została zmieniona. Jako przyczynę odrzucenia aplikacji podano niezgodność z wytycznymi sklepu dotyczącymi dopuszczalnych praktyk biznesowych. Przedstawiciele Valve próbowali odwołać się od decyzji Apple, zwracając przy tym uwagę na fakt, że w App Store dostępnych jest wiele innych aplikacji umożliwiających strumieniowanie treści z komputera na urządzenia z iOS i tvOS, jednak ich wniosek został odrzucony. Nadal jednak liczą oni na to, że w przyszłości Steam Link mimo wszystko pojawi się w App Store.

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie stwierdzić jakie były prawdzie powodu odrzucenia aplikacji przez Apple. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak to, że Steam Link pozwalał użytkownikom nie tylko strumieniować gry, ale też przeglądać ofertę sklepu Steam i dokonywać w nim zakupów, co rzeczywiście narusza regulamin App Store (a konkretnie punkt 3.2.2, zabraniający publikowania aplikacji dających dostęp do innych sklepów z aplikacjami). Zapewne nie bez znaczenia jest też fakt, że wszelkie płatności dokonywane przez graczy podczas korzystania ze Steam Link (w tym również mikropłatności obecne w wielu popularnych grach z serwisu Steam) niejako omijałyby App Store, przez co Apple nie mogłoby pobierać od nich swojej standardowej prowizji. Odrzucenie aplikacji może więc mieć na celu zmuszenie Valve do zmiany jej działania w taki sposób, by wszystkie dokonywane transakcje realizowane były za pośrednictwem App Store.