Apple zostało ukarane przez francuską Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, Konsumentów i Ścigania Nadużyć grzywną w wysokości 25 milionów euro a umyślne spowalnianie starszych iPhone'ów bez poinformowania o tym klientów. Suma ta jest efektem ugody pomiędzy wspomnianą agencją a firmą z Cupertino. Dodatkowo Apple na swojej francuskiej stronie przez miesiąc wyświetlać będzie komunikat o tych nieuczciwych względem konsumentów praktykach.

Sprawa dotyczy odkrytej w 2017 roku praktyki, potwierdzonej następnie przez Apple, spowalniania starszych iPhone'ów celem utrzymania odpowiedniej wydajności baterii wraz z ich degradacją skutkującą zmniejszaniem się ich pojemności i wydajności w przypadku dużego zapotrzebowania urządzenia na energię. Zauważył to jeden z użytkowników iPhone'a, który zwrócił uwagę na zmniejszającą się wydajność urządzenia z biegiem czasu i powrót do pełnej jego wydajności po wymianie baterii. Spowalnianie starszych urządzeń, wprowadzone wraz z aktualizacją systemu iOS, miało rozwiązać ten problem bez potrzeby wymiany wspomnianego elementu.

Funkcja spowalniania urządzeń celem zachowania długości ich pracy wraz ze starzeniem się baterii nie została usunięta. Użytkownicy mogą ją jednak teraz wyłączyć i są o niej informowani.

DGCCRF (Direction Générale de la Concurrence, de la Consommation et de la Répression des Fraudes) to międzyresortowa jednostka francuskiego ministerstwa gospodarki i finansów oraz ministerstwa przemysłu.

Źródło: BBC