Myślę, że programu Hazel, służącego do automatyzacji różnych procesów i codziennych czy często powtarzanych działań w systemie operacyjnym macOS, nie trzeba przedstawiać co bardziej zaawansowanym użytkownikom. Ci początkujący powinni wiedzieć, że wiele rzeczy, które zajmują im cenny czas, można zautomatyzować.

Zautomatyzować można też sprzątanie systemu ze zbędnych plików w koszu, czy tych pozostawionych przez usunięte programy. Lista tego, co można w systemie macOS zrobić szybciej i wygodniej niż mozolne ręczne wyszukiwanie i klikanie, jest długa. Do automatyzacji można wykorzystać oczywiście wbudowane w system narzędzie Automator, zdecydowanie jednak więcej możliwości daje wspomniana już aplikacja. Możliwości jej zastosowania jest tak wiele, że początkujący użytkownik może być w pewnym stopniu tym przytłoczony. Może też minąć wiele tygodni, zanim zaznajomi się on w pełni z funkcjami tego świetnego programu. Może, ale nie musi, gdyż z pomocą przychodzi Marek Telecki, który przygotował praktyczny przewodnik po tym programie w formie e-booka dostępnego w sklepie Apple Books (dawniej iBookstore).

W „Hazel - praktyczny przewodnik” autor prowadzi użytkownika tego programu niemal za rękę, od jego pobrania ze strony domowej, instalację i wykupienie wybranej licencji, przez pierwsze kroki związane z jego konfiguracją po tworzenie zaawansowanych reguł automatyzacji. Autor w drobnych szczegółach opisuje działanie każdej dostępnej funkcji czy poszczególne widoki w Hazel. Nie zabrakło też trików, które można wykonywać w programie - są one wyróżnione za pomocą szarego tła pod tekstem.

Najbardziej obszernym rozdziałem w tym praktycznym przewodniku jest ten poświęcony budowaniu reguł, czyli swego rodzaju skryptów, które wywoływane są po spełnieniu takich czy innych warunków określonych przez użytkownika. Autor zwraca uwagę czytelnikowi na drobne, z pozoru niezbyt przydatne funkcje, których warto używać, by w przyszłości ułatwić sobie np. wprowadzanie poprawek do stworzonych wcześniej reguł. Imponująco wygląda opis warunków (w tym tych zagnieżdżonych), atrybutów i operatorów, za pomocą których budowane są poszczególne reguły. Rzecz zrozumiała jest na pewno dla osób, które choć trochę zetknęły się z programowaniem i operatorami logicznymi.

Szczegółowość opisów i przykłady wykorzystania prezentowanej w przewodniku wiedzy teoretycznej czynią z niego duże kompendium wiedzy na temat Hazela, ja raczej nazwałbym go rozbudowanym podręcznikiem w języku polskim, którego twórcy tego programu nigdy pewnie nie wydadzą. Na ich miejscu zaangażowałbym Marka Teleckiego w prace nad tym programem i wydał jego dzieło także po angielsku, już jako oficjalny podręcznik lub przewodnik od Noodlesoft.

Jeśli korzystacie z Hazel, to pozycja ta jest moim zdaniem obowiązkowa, a jeśli dotąd jedynie zastanawialiście się, czy kupić ten program i czy czasem nie przytłoczy Was mnogość możliwości jego zastosowania i budowania reguł, to uzbrojeni w e-booka Marka Teleckiego na pewno dacie sobie z nim radę.

„Hazel - praktyczny przewodnik” dostępny jest w Apple Books w cenie 32,99 zł.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 10/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 10/2019


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.