Kontynuuję temat mojej własnej przygody z budowaniem inteligentnego domu, którą rozpocząłem już ponad dwa lata temu. Jednymi z ważniejszych elementów w każdym domu czy mieszkaniu, które aż proszą się o wygodniejsze sterowanie jest oświetlenie, rolety i gniazdka elektryczne. Rozwiązań na rynku jest oczywiście sporo, są też smart przejściówki, będące swego rodzaju protezami (wpina się je bowiem w tradycyjne gniazdko), ja już kilka miesięcy temu zdecydowałem się na rozwiązania francuskiej firmy Legrand z linii Celiane with Netatmo (tak, marka Netatmo należy do Legrand).

Legrand oferuje bogaty wybór smart gniazdek, włączników i kontrolerów oświetlenia, włączników bezprzewodowych do montowania w dowolnym miejscu (będących swego rodzaju pilotami zdalnego sterowania jednym lub większą liczbą elementów), smart gniazdek elektrycznych, mikromodułów sterujących oświetleniem czy przełącznikami rolet. Wszystkie one pracują w moim domu już od czterech miesięcy.

Legrand Celiane with Netatmo

Wszystkie elementy tego systemu komunikują się bezprzewodowo za pośrednictwem protokołu ZigBee. Nie trzeba więc podłączać ich osobno do domowej sieci WiFi. Same pojedynczo nie są też kompatybilne z HomeKit. Centrum systemu stanowi kontroler (mostek) Gniazdo Control. Instalację zestawu należy zacząć od tego elementu i to on komunikuje poszczególne elementy z domową siecią i Home Kitem. Co ważne, element ten sam w sobie jest także smart gniazdkiem, więc wystarczy zamontować go w miejscu jednego z gniazdek np. w salonie.

Legrand Celiane with Netatmo

Bezprzewodowa komunikacja smart gniazdek, przełączników światła, kontrolerów światła czy przełączników rolet powoduje, że ich instalacja jest banalnie prosta i sprowadza się do wymiany starych gniazdek, kostek w lampie, czy przełączników na nowe. Nie potrzeba dodatkowego okablowania. W moim przypadku poszło szybko, instalacja sparowanie elementów z kontrolerem i podłączenie systemu zajęło około godziny (miałem do wymiany sporo gniazdek, przełączników no i kilka kontrolerów).

Legrand Celiane with Netatmo

Warte uwagi są także całkowicie bezprzewodowe, a więc nie podłączane do domowego okablowania, przełączniki. Można je więc zainstalować w dowolnym miejscu. Służą one do kontrolowania jednego lub większej grupy przełączników, kostek itp elementów Legrand Celiane with Netatmo. Można np. zaprogramować je tak by podnosiły i opuszczały wszystkie rolety. Dodatkowy przełącznik bezprzewodowy obok np. łóżka sparowany z mikromodułem oświetleniowym (kostką) pozwala na wygodne włączanie i wyłączanie światła bez potrzeby sięgania po smartfona czy wydawania poleceń Siri (lub Asystentowi Google). Legrand Netatmo oferuje także programowalne bezprzewodowe scen: „wyjście - powrót” czy „dzień - noc”. Pozwalają one na aktywację całej sceny.

Legrand Celiane with Netatmo

Całym systemem urządzeń Legrand Netatmo sterować można za pomocą aplikacji Home + Control dla iOS (jest też oczywiście wersja dla Androida). Poza tradycyjnym wyłączaniem włączaniem gniazdek, włączaniem, wyłączaniem czy ściemnianiem oświetlenia (jeśli tylko żarówki LED na to pozwalają), aktywowaniem przygotowanych wcześniej scen, pozwala ona także na na mierzenie poboru prądu przez podłączone do smart gniazdek urządzenia. Dzięki temu łatwo można znaleźć winowajcę wyraźnie wyższego rachunku od dostawcy energii. Można też dzięki temu wyrobić sobie nawyk wyłączania przy wychodzeniu z domu np. listwy zasilającej, do której podłączony jest telewizor, dekoder telewizji kablowej, sprzęt audio i konsola, a także telewizorów w pokojach dzieci i innych urządzeń, których czuwanie na nic mi się przyda, kiedy całą rodziną jesteśmy poza domem. Oszczędności z tego tytułu nie są może jakieś kolosalne, ale są zauważalne.

Legrand Celiane with Netatmo

Poza niewątpliwą wygodą korzystania z rozwiązań Legrand w moim domu i automatyzacji, to chyba właśnie wyrobienie sobie dzięki łatwej obsłudze nawyków wyłączania tego, co nie musi cały czas czerpać prądu. Ponadto mamy możliwość ustawienia harmonogramu na każdy dzień tygodnia dla każdego elementu niezależnie w zależności od godziny lub wschodu/zachodu słońca.

Inwestycja w rozwiązania tej marki zwróci się prędzej czy później nie tylko w wymiarze finansowym, ale szerszym. Mniej bezsensownie zużytego prądu to mniejsze na niego zapotrzebowanie, może sam jeden świata tym nie zmienię, ale jak to mówią kropla drąży skałę.

Podstawowy zestaw Legrand Netatmo, od którego należy zacząć budowę całego systemu zawiera wspomniane przeze mnie wyżej Gniazdo Control oraz przełącznik główny Wyjście-Powrót. Można go kupić za około 550 zł. Pojedyncze smart gniazdko Celiane with Netatmo to koszt około 220 - 240 zł. Włącznik bezprzewodowy to koszt około 240 zł z kolei zestaw złożony z mikromodułu do podłączenia oświetlenia i dwóch bezprzewodowych przełączników to koszt około 500 zł. Sam mikromoduł oświetlenia kosztuje około 185 zł.