Przed paroma tygodniami w moje ręce trafił pierwszy na świecie ciśnieniomierz z funkcją EKG i cyfrowym stetoskopem firmy Withings. Dziś chciałbym się z Wami podzielić moimi obserwacjami podczas jego testów.

Na początku 2019 roku podczas targów CES, francuska firma Withings zaprezentowała swój najnowszy ciśnieniomierz: Withings BPM Core. Data rozpoczęcia sprzedaży tego urządzenia została przewidziana na drugi kwartał 2019 roku. Tak też się stało i pod koniec wakacji urządzenie trafiło do sprzedaży. Początkowo sprzedaż ruszyła w Europie a następnie w pozostałych częściach naszego globu. Spowodowane to było faktem, że producent oczekiwał na uzyskanie pozytywnych certyfikatów medycznych, które pozwoliłyby na traktowanie ciśnieniomierza jako urządzenia medycznego. Aktualnie Withings BPM Core takie certyfikaty posiada.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Niestety ponad połowa z nich bagatelizuje zalecenia lekarskie i nie leczy tej przypadłości. Tendencja poprawia się wśród pacjentów dopiero po 60 r. życia. Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym m.in. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy retinopatii nadciśnieniowej. Oprócz wieku czynniki, które zwiększają ryzyko, to historia rodziny (genetyka), brak ćwiczeń fizycznych, nadwaga, stres, dieta wysokosolna, palenie tytoniu i brak snu. Biorąc pod uwagę powyższe warto, wraz z upływem lat, częściej kontrolować pracę swojego serca i ewentualnie wcześniej rozpocząć leczenie. Kluczem jest uświadomienie sobie, że mamy na to wpływ. To my możemy podjąć działania w celu poprawy zdrowia, eliminując niektóre czynniki ryzyka.

Kilka lat temu francuski koncern Withings wyszedł z jednym z pierwszych inteligentnych ciśnieniomierzy BPM. W swoim najnowszym urządzeniu po raz kolejny podniósł poprzeczkę umożliwiając rejestracje pracy serca poprzez wbudowany cyfrowy stetoskop oraz możliwość przeprowadzenia badania EKG w zaciszu własnego domu. Zaprezentowany na CES 2019 ciśnieniomierz BMP Core ma możliwość monitorowania trzech stanów serca za pomocą jednego produktu - ciśnienia krwi, migotania przedsionków i choroby zastawkowej serca. Oznacza to, że urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikom pełną kontrolę stanu serca w ciągu kilkudziesięciu sekund. Withings pochwałił się również tym, że jego najnowszy ciśnieniomierz BPM Core został opracowany przy pomocy kardiologów z dwóch największych szpitali w Paryżu. Pozwoliło to na opracowanie urządzenia, które w sposób jak najbardziej dokładny pozwoli na rejestrowanie i badanie pracy serca.

W ciągu ostatnich kilku tygodni miałem możliwość przetestowania tego urządzenia. Dziś chciałbym je Wam przedstawić i podzielić się ewentualnymi uwagami oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto takie urządzenie posiadać.

Budowa i wykonanie.

Withings BMP Core wyposażony został w szary mankiet z miłej w dotyku tkaniny o wymiarach 560 x 165 x 450mm po całkowitym rozłożeniu. Powinno to wystarczyć prawie wszystkim, ponieważ pasuje do ramion o obwodzie od 22 do 42 cm. W mankiecie został umieszczony okrągły cyfrowy stetoskop, którego membrana wykonana została z materiału silikonowego otoczonego metalowym pierścieniem ze stali nierdzewnej. Tuż obok znajduje się "serce" ciśnieniomierza w kształcie tuby. Tuba ta wykonana została z tworzywa, w którym znajduje się wyświetlający ekran LED, co stanowi ogromną poprawę w stosunku do urządzeń poprzedniej generacji. Pozwala to na dostęp nie tylko do odczytów w aplikacji na smartfonie ale również możemy zobaczyć na bierząco wyniki na samym urządzeniu. W dolnej części tuby znajduje się metalowa część, która służy do dokonywania pomiarów EKG (znajdują się w niej elektrody do odczytu EKG). W bocznej, górnej części tuby znajduje się przycisk, który służy do uruchomienia urządzenia jak również do potwierdzenia któremu z użytkowników należy przypisać wynik badania. Wewnątrz tego elementu znajduje się akumulator, który wg danych producenta powinien wystarczyć na pracę przez okres około 6 miesięcy. Ładowanie możliwe jest przez przewód micro-usb, który został dołączony do zestawu. Jako ładowarkę można użyć dowolną posiadaną w domu, która ma tradycyjny port USB. Jak widać czas pracy urządzenia jest dość długi. Firma Withings zwraca na to szczególną uwagę w swoich urządzeniach. Dla potwierdzenia tego faktu wspomnę, że jestem także właścicielem wagi Body Cardio, która pracuje nawet rok między kolejnymi ładowaniami.

Aby rozpocząć badanie należy lekko dotknąć górnej części urządzenia, a wbudowany ekran ożyje. Powita cię, a następnie dokona pomiarów ciśnienia, EKG oraz zapisze pracę Twojego serca.

Po zakończeniu testu wyświetli na urządzeniu skurczowe i rozkurczowe odczyty wraz z EKG. Odczyt oznaczony jest kolorami (czerwony, żółty, zielony), dzięki czemu będziesz wiedział, jak aktualnie pracuje Twoje serce. Po wynikach pojawi się również imię osoby biorącej udział w badaniu. Z BPM Core może korzystać maksymalnie 8 osób. Możesz przypisać pomiar użytkownikowi bezpośrednio na urządzeniu. Wszystko to ułatwia korzystanie z BPM, ​​nie musisz otwierać aplikacji, chyba że chcesz wyświetlić bardziej szczegółowe wyniki. Między synchronizacjami w urządzeniu można zapisać do 8 pomiarów. Chmura i aplikacja Withings mają oczywiście nieograniczoną przestrzeń dyskową. Synchronizacja Wi-Fi oznacza również, że ​​nie potrzebujesz telefonu w pobliżu, a przesyłanie odbywa się automatycznie.

Funkcje oraz korzystanie z BPM Core.

Tradycyjny ciśnieniomierz wytwarza informacje o skurczowym i rozkurczowym ciśnieniu krwi. Pierwsza liczba mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce bije, a druga, gdy serce spoczywa między uderzeniami. Należy dążyć do odczytu skurczowego poniżej 120 mmHG i rozkurczowego poniżej 80 mmHG. Większość elektronicznych ciśnieniomierzy wyświetli również informacje o twoim tętnie. Withings BPM Core robi to wszystko i jeszcze wiele więcej.

Główną funkcją jest wbudowane EKG. Nigdy nie spotkałem się do tej pory z tego rodzaju funkcjonalnością w ciśnieniomierzach. Dotychczas z domowych urządzeń mających funkcję EKG można spotkać np. Apple Watch Series 4/5. Withings BPM Core to pierwsze urządzenie umożliwiające badanie EKG wraz z pomiarem ciśnienia krwi. EKG służy do identyfikacji migotania przedsionków (AFib), czyli formy nieregularnego rytmu serca, która może prowadzić do niewydolności serca i stanowi poważne ryzyko udaru mózgu. W połączeniu z tym cyfrowy stetoskop w BPM Core może ułatwić wczesne wykrycie choroby zastawkowej serca. Stan ten charakteryzuje się uszkodzeniem jednej z czterech zastawek serca i może wymagać interwencji chirurgicznej. Jednocześnie podczas zapisu EKG, cyfrowy stetoskop rejestruje określone częstotliwości dźwięków pracy serca odpowiadające otwieraniu i zamykaniu zastawek serca. Używając tych dźwięków, urządzenie może wykryć potencjalne zaburzenia, które mogą wskazywać na ryzyko najczęstszych chorób zastawek serca.

Rozpoczęcie testu jest niezmiernie łatwe. Mankiet wsuwa się na lewe ramię. Należy umieścić go blisko górnej części ramienia nad bicepsem. Tuba jest wtedy umieszczona przy ciele, z logo Withings na poziomie serca. Dobrze jest upewnić się czy mankiet nie jest zbyt ciasno lub luźno owinięty. Włączamy ciśnieniomierz, a urządzenie poprowadzi nas w sposób automatyczny przez cały proces badania. W pierwszej kolejności badane jest ciśnienie krwi a następnie zostaniesz poproszony przez ekran LED o oparcie co najmniej jednego palca drugiej ręki na czujniku ze stali nierdzewnej na tubie przez 20 sekund. Tworzy to zamknięty obwód, podczas którego badany jest rytm pracy serca. Podczas tego badania będzie można zobaczyć krzywą EKG wyświetlaną na ekranie urządzenia. To również wtedy cyfrowy stetoskop przeprowadzi swój zapis bicia serca. Cały test zajmuje maksymalnie 120 sekund, zanim wyniki zostaną wyświetlone. Zupełnie jak w gabinecie lekarskim - ale w domu. Należy pamiętać, że takie badanie w domu nie zastępuje porady lekarza. Wyniki domowych badań mogą służyć tylko pomocą przy wykrywaniu choroby serca, jednak zawsze należy to skonsultować z własnym lekarzem i przeprowadzić specjalistyczne badania lekarskie.

Interpretacja wyników.

Możesz szybko zobaczyć wyniki, wbudowany wyświetlacz LED świetnie się z tym spisze. Twoje wyniki pomiaru ciśnienia krwi na wyświetlaczu sklasyfikowane zostaną jako normalne, podwyższone, wysokie (etap 1), wysokie (etap 2) i „kryzys nadciśnieniowy”. Jak wcześniej wspomniałem, są one odpowiednio oznaczone kolorami zielonym, żółtym i czerwonym. Możesz także zobaczyć swoje EKG z informacją, czy jest ono w normie czy też nie. Jeśli chodzi o dokładność, ciśnieniomierz BPM Core jest wyrobem medycznym i został certyfikowany przez główne organizacje medyczne.

Aplikacja Health Mate (lub pulpit nawigacyjny witryny) to miejsce, w którym można przeglądać wyniki swoich badań, analizować szczegóły oraz obserwować trendy na tle innych odczytów. Jest to ta sama aplikacja, z której korzysta Withings w swoich pozostałych inteligentnych urządzeniach. Jeśli więc posiadasz wagę, matę do spania, termometr lub smartwatch, to wszystkie Twoje statystyki zostaną wyświetlone w jednym miejscu. Oś czasu w aplikacji pokazuje odczyt ciśnienia krwi oraz informacje o EKG i dźwiękach serca. Należy stuknąć dowolne dane, aby uzyskać bardziej szczegółowy widok. Możesz wyświetlać tygodniowe i miesięczne trendy. Istnieje również opcja udostępniania wyników lekarzowi oraz opcja automatycznej synchronizacji z aplikacją Apple - Zdrowie.

Moje wyniki były nieznacznie podwyższone przez większość dni. Może czas pomyśleć o zmniejszeniu ilości soli w mojej diecie…

Ekran EKG wyświetla tętno i informuje, czy rytm zatokowy jest prawidłowy. Pozwala także na odtworzenie zapisu EKG oraz umożliwia odsłuch bicia serca wraz z informacją czy jest on prawidłowy.

Sekcja, w której znajdują się zapisane dźwięki bicia serca informuje, czy występują jakiekolwiek objawy zastawkowej choroby serca (VHD). Firma Withings twierdzi, że ciśnieniomierz BPM Core jest w stanie wykryć trzy główne VHD: zwężenie aorty, niedomykalność aorty i niedomykalność zastawki aortalnej.

Na samym początku używania ciśnieniomierza należy wykonać co najmniej pięć odczytów, aby wyświetlić pierwszy wynik. W każdej chwili po badaniu można odtworzyć 20-sekundowe nagranie. W tym przypadku faktycznie usłyszymy, a nie zobaczymy, aktywność własnego serca. Czasami podczas badań otrzymywałem wynik „niejednoznaczny”. Wynikało to moim zdaniem, ze źle nałożonego mankietu lub też zbyt głośnego otoczenia. Jednakże w większości przypadków stetoskop był w stanie uzyskać odczyty o wystarczającej jakości, aby wyświetlić wynik.

Werdykt

Jeśli chodzi o inteligentne ciśnieniomierze krwi, Withings BPM Core jest klasą samą w sobie. Urządzenie jest proste w obsłudze, wygodne i zapewnia wiele przydatnych informacji. Pozwala na dokładne monitorowanie nadciśnienia, migotania przedsionków i skuteczniejsze leczenie zastawkowej choroby serca. Odczyty są prezentowane natychmiast na wbudowanym ekranie LCD. Jeśli potrzebujemy znacznie bardziej szczegółowych statystyk możemy je przeglądać w aplikacji na smartfony jak również w przeglądarce internetowej logując się na swoje konto Withings. Synchronizacja Wi-Fi oznacza, że ​​nie musi być telefonu w pobliżu. Urządzenie jest dość drogie, kosztuje w okolicach 1000zł. Uważam jednak, że osoby, które mają problemy z chorobami serca powinny tego typu urządzenie posiadać. Są oczywiście tańsze i sporo tańsze urządzenia jednak z doświadczenia wiem, że pomiar ciśnienia krwi w tych urządzeniach jest bardzo niedokładny. Wielką przewagą Withings BPM Core nad tańszymi ciśnieniomierzami jest zarówno możliwość pomiaru EKG, badania cyfrowym stetoskopem oraz fakt, że urządzenie to posiada certyfikaty medyczne.

Moja łączna nota dla ciśnieniomierza Withings BPM Core to: 9,3 Składa się na to:

  • Wykonanie: 9,5/10
  • Łatwość użycia: 8,5/10
  • Wykorzystanie informacji: 10/10
  • Motywacja: 9/10

Jeśli macie jakieś pytania lub merytoryczne uwagi wysyłajcie je na nasz adres: recenzje@myapple.pl

Ciśnieniomierz Withings BPM Core dostępny jest w naszym sklepie: Ciśnieniomierz Withings