Jakiś czas temu opisywałem dla was oprogramowanie Mixed In Key, które pomaga muzykom w harmonicznym miksowaniu. W tym artykule przedstawię inne z narzędzi tej firmy, pomagające producentom muzycznym, a także początkującym w tej dziedzinie, łatwiej i przyjemniej komponować utwory. Mowa tu o dwóch programach z pakietu Captain Plugins - Chords oraz Melody.

Captain Chords

Captain Chords to oprogramowanie służące do łatwego i szybkiego pisania akordów. Osobiście nie znam żadnego muzyka, który zna praktycznie wszystkie skale i akordy. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie w bardzo szybki sposób utworzyć progresje akordów w każdej skali i w każdej tonacji.

Na samym początku musimy wybrać klucz - czyli tonację naszego utworu oraz skalę w jakiej chcemy zamknąć naszą kompozycję. Mając takie informacje program wyświetla nam poszczególne akordy, które możemy sami dowolnie układać. Jeśli jednak nie czujemy zbyt dobrze ciągu naszych akordów, mamy do wyboru bardzo dużą ilość różnych, sprawdzonych już progresji, które wystarczy wybrać z listy.

Oprogramowanie jest bardzo rozbudowane i dodatkowo pozwala nam na wprowadzenie wielu innych elementów do naszych akordów - np. z ilu dźwięków ma składać się nasz akord, możemy także zmieniać długość wybrzmiewania, rytmizować je czy wprowadzać przewroty. Dodatkową opcją jest wybór instrumentu, na którym nasze akordy będą odgrywane oraz kilka prostych efektów jak filtr czy pogłos, które poprawią nam odbiór odsłuchiwanych przez nas partii.

Captain Chords to naprawdę niesamowite narzędzie, które początkującym pozwoli uczyć się teorii muzyki, a doświadczonym muzykom zdecydowanie przyśpieszy cały proces twórczy.

Captain Melody

Drugim opisywanym przeze mnie produktem firmy Mixed In Key jest Captain Melody. Tutaj skupiamy się na melodiach. Jest to bardzo podobne w budowie narzędzie do Captain Chords jednak jego celem jest pomoc w pisaniu melodii.

Zanim zaczniemy korzystać z Captain Melody musimy się zastanowić czy chcemy pisać melodie od zera czy też mamy już jakąś swoją, zapisaną w formacie MIDI, którą chcemy po prostu "doszlifować". Jeśli chcemy pracować na naszej melodii, wystarczy ją zaimportować - jeśli chcemy pisać swoją od zera musimy tak jak w przypadku Captain Chords wybrać tonację utworu oraz skalę. I teraz zaczyna się cała magia - po ustaleniu tych parametrów możemy wciskać dowolne klawisze klawiatury sterującej, nie znając kompletnie teorii muzyki, a i tak nie wyjdziemy poza skalę, czyli prościej mówiąc nie będziemy fałszować. Dzięki takiej funkcji, osoby obdarzone słuchem muzycznym, ale nie znające zasad, mogą śmiało komponować, opierając się tylko i wyłącznie o własną intuicję i słuch.

Tak jak w swoim poprzedniku możemy wybrać brzmienie spośród wielu instrumentów a także efekty typu filtr, pogłos, echo. Jeśli nie chcemy wybijać rytmu i grać na klawiszach, możemy narysować melodie na tzw. piano roll'u (znanym z wielu programów typu DAW) wybierając narzędzie oznaczone ołówkiem. Nawet po napisaniu melodii w każdej chwili możemy ją przetransponować do innej skali w innej tonacji.

Najciekawszą funkcją moim zdaniem jest jednak przycisk IDEA - jest to wirtualny asystent, którym możemy wpływać na wiele elementów naszej melodii. Dzięki niemu możemy ustawić odpowiedni rozrzut nut między sobą, kierunek melodii, oktawę, a także kroki - czyli prosto mówiąc, jak bardzo kolejne nuty mają się zmieniać. Oczywiście mamy masę dodatkowych możliwości i możemy zmieniać rytm melodii, użyć przycisku, który losowo przekształci naszą melodię w zupełnie inną, a także taki, który dopasuje ją pod napisane wcześniej przez nas akordy w Captain Chords.

Podsumowanie

Captain Chords jak i Captain Melody należą do Pakietu Captain Plugins w skład którego wchodzą dwa jeszcze dodatkowe narzędzia Captain Deep oraz Captain Play. Tak jak pisałem i podkreślałem to w obu przypadkach - jest to naprawdę przydatne oprogramowanie. Nie ważne czy jesteś amatorem czy zawodowcem w każdym przypadku i tak zwiększy się twoja efektywność i szybkość pracy lub też wpadniesz na nieszablonowe pomysły. Oczywiście nie jest to narzędzie, które wykona za nas całą pracę, ale pomoże w ogromnym stopniu.

Na koniec jeszcze dodam, że całość ma świetny, bardzo przejrzysty interfejs, przez co już po kilku minutach będziemy się swobodnie poruszać po oprogramowaniu.

Cena: 79 $

Więcej informacji na stronie: mixedinkey.com/captain-plugins