Jak wszyscy pewnie zauważyliśmy, sprzęt Apple widywany jest prawie za każdym razem gdy widzimy DJ'ów czy muzyków na scenie. Oprócz dobrze prezentującego się "jabłka", najważniejszym elementem jest tutaj system, który daje nam poczucie spokoju i dzięki któremu nie myślimy, że na scenie coś się wydarzy. Tym razem zaprezentuję wam aplikację dla macOS o nazwie Mixed In Key, która jest używana głównie przez DJ'ów (choć nie tylko - producenci też jej używają), do tzw. harmonicznego miksowania muzyki.

Co to jest miksowanie harmoniczne?

Nie będę się tutaj zagłębiał w głębokie aspekty muzyczne, ale postaram się prosto i w miarę logicznie wyjaśnić o co chodzi. Każdy utwór muzyczny jest napisany w określonej skali i ma swoją tonację, aby dobrze miksować utwory musimy zwracać uwagę na to w jakich są one tonacjach. Aby miks był udany utwory muszą być dopasowane tonacjami tak aby grały w harmonii i nie fałszowały. Kiedyś w czasach miksowania z płyt winylowych czy wczesnych CD player'ów nie było innej możliwości jak metoda prób i błędów. Musieliśmy więcej trenować i oprócz ustawiania tempa trzeba było dobierać utwory "na słuch" pod względem harmonii.

Jakieś dziesięć lat temu, kiedy miksowanie harmoniczne było prawie niespotykane, Mixed In Key zrewolucjonizowało scenę muzyczną. Ta aplikacja nie tylko analizowała muzykę, aby dowiedzieć się, jaki jest jej "klucz muzyczny", ale także umieszczała tę informację w oprogramowaniu dla DJ-ów. Był to prosty sposób na natychmiastowe poznanie tego, co można z czym zmiksować. Oczywiście nie było i nie jest to do dzisiaj receptą na udany miks, ale pomaga ogromnie we wstępnej selekcji utworów.

Ewolucja Mixed In Key

Przez wszystkie te lata oprogramowanie cały czas ewoluuje i jest rozwijane, algorytmy udoskonalane oraz dodawane są nowe funkcjonalności. Od jakiegoś czasu Mixed In Key pokazuje także „poziom energii” dla każdego utworu, aby pomóc określić jego „przyjazność dla parkietu”. W ostatniej wersji wprowadzono również punkty automatycznego CUE, które pojawią się w twoim oprogramowaniu DJ'skim typu Traktor czy Serato - jak dla mnie rewelacja.

Kolejnym dużym krokiem naprzód jest wprowadzenie edycji metadanych - oznacza to, że ​​możesz wyczyścić swoje pliki, foldery i listy odtwarzania oraz edytować je w Mixed In Key - zmienić nazwy wykonawców, tytuły utworów, komentarze i wszystkie inne informacje, równie łatwo jak w iTunes.

Jak tego używać?

Interfejs jest bardzo czytelny a samo używanie programu bardzo proste. Wystarczy załadować do programu wszystkie utwory, które chcemy przeanalizować i analiza rozpocznie się automatycznie. Po przeanalizowaniu naszych utworów dostaniemy infromację o tym jakie jest ich tempo, klucz / tonacja, energia oraz zostaną domyślnie ustawione punkty CUE. W lewym górnym rogu programu pokazane jest koło kwintowe z oznaczonymi "kluczami" oraz kolorami, co nam łatwo wszystko wizualizuje. Nie jest jednak konieczne korzystanie z koła kwintowego, ponieważ w każdym programie do miksowania muzyki, wystarczy ustawić sortowanie listy z utworami według klucza (KEY) i utwory ułożą się w kolejności.

Podsumowanie

Mixed In Key to najlepszy software tego typu jaki miałem okazję testować. W porównaniu do wbudowanego algorytmu z oprogramowania Traktor, jest on od niego dokładniejszy. Dodatkowo gdy np. w połowie utworu zmieni się tonacja aplikacja Mixed In Key również nam to pokaże - takiego rozwiązania nie ma w żadnym innym programie. Dla kogo jest Mixed In Key? Na pewno dla DJ'ów, ale także dla producentów muzycznych ponieważ w bardzo łatwy sposób możemy znaleźć np. tonację acapelli, której chcemy użyć w naszym utworze. Z oprogramowania mogą także korzystać wszyscy, którzy chcą układać sobie harmonicznie playlisty.

Cena: 58 $

Więcej informacji na stronie: mixedinkey.com

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych sklep.MyApple.pl przygotował dla naszych czytelników dodatkowy 10% rabat. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” oraz wpisać kod: WesolychSwiat
Kod jest ważny do 22 kwietnia 2019 roku.