Dostępny w usłudze Netflix serial „Czarne Lustro” dla wielu zyskał już status kultowego. W pełni zasłużenie, właściwie niemal każdy odcinek jest samodzielnym filmem z pogranicza SF, przedstawiającym dystopijny świat, który coraz bardziej staje się naszym udziałem. To, co moim zdaniem jest właśnie największą zaletą tego serialu, to fakt, że przedstawione w nim sytuacje, czasem też technologie, a przede wszystkim relacje społeczne, niemal z dnia na dzień stają się częścią naszej rzeczywistości.

Fani „Czarnego Lustra” doczekali się ciekawej książki, a właściwie bogato ilustrowanego albumu z rozmowami producentów wykonawczych całego serialu - Charliego Brookera i Annabel Jones - oraz twórców poszczególnych odcinków (choć autorzy wolą nazywać je po prostu filmami). W książce „Czarne Lustro. Po drugiej stronie” omówiony został każdy odcinek z całej, liczącej już kilka sezonów serii.

Twórcy i producenci zdradzają w nim szczegóły dotyczące powstawania scenariuszy każdego z odcinków, ciekawostek z planu zdjęciowego, charakteryzacji, poszczególnych postaci. Odpowiadają także na często zadawane, zwłaszcza w sieci, pytania o pewne szczegóły fabuły i rozwiewają związane z tym wątpliwości. Każdy rozdział, a właściwie każdy odcinek, to pasjonująca lektura, nie tylko dla zadeklarowanych fanów „Czarnego Lustra”, ale dla wszystkich, którym się ten serial podoba.

Wspominałem, że jest to bardziej album niż książka. Świadczy o tym nie tylko format i kredowy papier, ale także ogromna liczba ilustracji, od tych mniejszych, umieszczonych na marginesie, po te całostronicowe. Znaleźć tam można nie tyko kadry z poszczególnych odcinków, ale także zbliżenia masek czy twarzy poszczególnych aktorów po charakteryzacji, rekwizytów (w tym stworzonych na potrzeby serialu fantastycznych urządzeń, fałszywych wydań gazet, stron internetowych czy nawet komiksów), a także same sceny z planu zdjęciowego, rysunki i projekty.

Ostatni rozdział to ciekawa rozmowa o przyszłości serialu. Nie zamierzam jednak zdradzać Wam szczegółów. „Czarne Lustro. Po drugiej stronie” to na pewno pozycja, która zainteresuje każdego, kto oglądał ten serial, nie wspominając już o jego fanach. Pozycja ta powinna się znaleźć na liście polecanych przeze mnie rzeczy, w ostatnim numerze naszego magazynu, ale niestety ukazała się już po zamknięciu numeru.

Album „Czarne Lustro, Po drugiej stronie” ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.