Do kalifornijskiego sądu wpłynął kolejny pozew przeciwko firmie Apple dotyczący celowego spowalniania starszych modeli iPhone'ów, zgodnie z którym Apple implementuje w kolejnych wersjach systemu iOS narzędzia mające na celu obniżenie wydajności tych urządzeń.

Pozew dotyczy modeli 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 i 7 Plus. Narzędzia, o których mowa w pozwie po raz pierwszy zaimplementowane zostały w systemie iOS 10.2.1. Apple przyznało wtedy, że funkcja ma na celu wyeliminowanie problemów związanych z dużym stopniem wykorzystywania mocy obliczeniowej przez starsze urządzenia, których stan baterii znacznie się pogorszył. Przejawiać się one mogą między innymi zawieszaniem się systemu operacyjnego bądź resetowaniem urządzenia. Według przedstawicieli firmy z Cupertino, funkcja ta zapewniać ma zatem komfort korzystania ze starszych urządzeń.

Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że Apple nie poinformowało użytkowników o swoim działaniu, a także nie otrzymało od nich zgody na jego wdrożenie.

W związku z serią pozwów dotyczących tego oskarżenia, Apple podjęło kilka działań w celu zadośćuczynienia. Poza oficjalnymi przeprosinami, w systemie iOS wprowadzono narzędzie do weryfikacji stanu baterii oraz uruchomiono program wymiany baterii, w ramach którego obniżono cenę tej usługi z 369 do 129 złotych.

Nie wiadomo jak ostatecznie zakończy się ta sprawa. O decyzji sądu poinformujemy na łamach MyApple.

Źródło: AppleInsider