Niedawno pisaliśmy o tym, że użytkownicy iPhone'ów zauważyli, że kondycja baterii tych urządzeń wpływa na ich wydajność. Urządzenia z nowymi bateriami osiągają znacznie lepsze wyniki niż te, w których baterie mają już za sobą nieco cykli ładowania.

Obserwację tę potwierdził John Poole, twórca Geekbencha. Jego zdaniem spadek wydajności jest wynikiem pogarszającego się stanu baterii oraz celowym działaniem Apple. Twierdzi on bowiem, że w systemie w iOS 10.2.1 wprowadzona została funkcja, której zadaniem jest ograniczenie wydajności urządzenia w przypadku pogorszenia się stanu baterii.

Do tych zarzutów odniosła się firma Apple. W oświadczeniu opublikowanym na łamach serwisu TechCrunch przeczytać można, że wspomniana funkcja ma na celu wyeliminowanie problemów związanych z dużym stopniem wykorzystywania mocy obliczeniowej przez starsze urządzenia. Może to powodować między innymi zawieszanie się systemu operacyjnego bądź resetowanie urządzenia. Funkcja ta zapewniać ma zatem komfort korzystania ze starszych urządzeń.

Degradacja akumulatorów litowo-jonowych to ich naturalna cecha, a Apple nie jest w stanie zatrzymać tego procesu. Korzysta jednak z technik zarządzania energią, aby przedłużyć żywotność iPhone'a i jego baterii. Apple nie zaprzecza, że ​​iPhone'y ze starszymi bateriami mogą charakteryzować się niższą wydajnością. Zastrzega jednak, że zarządzanie energią nie jest funkcją, która została wdrożona, aby zmusić użytkowników do zakupu nowych modeli smartfonów.

Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.

Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions. We’ve now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future.

Źródło: TechCrunch