Ciemnych i mrocznych gier platformowych, w których bohater widziany jest niejako z profilu, jest w App Store sporo. Jedną z najlepszych jest bez wątpienia „Limbo”. W usłudze Apple Arcade dostępna jest też gra, która jednoznacznie kojarzy się z tamtym tytułem. Mamy tu widok z boku, mamy mrok oraz grę światła i cieni. Mowa o „Projection: First Light”, w którym to właśnie ta gra światła i cieni ma szczególne znaczenie.

Bohaterką „Projection: First Light” jest mała dziewczynka imieniem Greta, żyjąca w świecie lalek cieniowych. Ucieka ona z domu, po tym jak dostała szlaban. W lesie, w którym się zgubiła, odkrywa gmach teatru światła i cieni, i to tam dzieje się przynajmniej część akcji tej bardzo klimatycznej gry.

Zadaniem gracza jest oczywiście dotarcie jak najdalej, przeskakując przeszkody, ale przede wszystkim wykorzystując cienie rzucane przez różne źródła światła. W tym teatrze światłocieni bohaterka może wykorzystywać je tak, jak inne platformy. Gracz steruje więc nie tylko nią, ale i świetlikami czy platformami, które należy ułożyć w taki sposób, by rzucane przez nie cienie stworzyły bezpieczne przejście dalej.

Podobieństwa z Limbo są oczywiste, jednak choć „Projection” ma równie mroczny klimat, to nie tak złowrogi i przerażający. Zamiast zdehumanizowanego świata maszyn, mamy tutaj subtelny i tajemniczy świat cieni. W „Projection: First Light” Greta prowadzi gracza przez historię i świat tzw. lalek cieniowych, od indonezyjskich Wayang, przez lalki chińskiego i tureckiego (Karagöz) teatru cieni, po te europejskie.

Piękna grafika, świetny mroczny klimat i bardzo dobra ścieżka dźwiękowa zapewniają naprawdę znakomitą zabawę i bardzo przyjemne doznania.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 7/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 7/2019